Jakie są szanse na wyleczenie guza jelita?

Mam 55 lat i jestem po pierwszej kolonoskopii. Oprócz jednego polipa, który został natychmiast usunięty, stwierdzono u mnie, w odległości 15 cm od odbytu guza wielkości mandarynki, szeroko przytwierdzonego do podstawy. Jeszcze nie ma wyniku badania histopatologicznego, ale lekarz przeprowadzający kolonoskopię jest przekonany o wysokim stopniu złośliwości guza. Praktycznie nie mam żadnych dolegliwości, nie wyczuwam powiększenia węzłów chłonnych, nic mnie nie boli i czuję się dobrze. Czy mam szanse na wyleczenie? Czy taki guz jest usuwany wraz z całym odbytem?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Na te pytania można będzie opowiedzieć dopiero po wyniku badania histopatologicznego. W wielu wypadkach możliwa jest całkowita resekcja guza bez konieczności wytwarzania kolostomii. Szansa na wyleczenie również zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. Jeżeli chce Pani zapoznać się z większą ilością informacji na temat Pani choroby polecam stronę onkologia.org.pl. Tam znajduje się baza wiedzy o nowotworach z której mogą skorzystać pacjenci.