Jakie skutki może mieć biopsja?

Witam, Moja mama ma małego guzka w piersi, który się czasem przesuwa (raz wyczuwalny raz nie) i nie rośnie. Miała robioną biopsję cienkoigłową jednak nic nie wykazało. Lekarz zalecił biopsję gruboigłową. Mama boi się i chce zrezygnować bo ktoś jej powiedział, że skoro nie rośnie to lepiej nie ruszać. Jakie skutki może mieć taka biopsja? Czy skoro guzek się przecina, to czy możliwe jest wydostanie się złych komórek i rozmnożenie?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Niewiedza niestety nie leczy choroby. Dlatego też unikanie diagnostyki z powodu strachu, nie jest dobrą strategią. Problem sam nie zniknie, a nieleczenie potencjalnie groźnej zmiany rozrostowej może zagrażać zdrowiu i życiu.
Wskazane jest wykonanie biopsji gruboigłowej, gdyż daje ona możliwość oceny histopatologicznej zmiany (a nie jak w przypadku biopsji cienkoigłowej (BAC) - wyłącznie oceny cytopatologicznej) - co zwiększa szanse ustalenie diagnozy, jeśli ta nie była możliwa na podstawie BAC. Proszę przekonać mamę o słuszności badania - to bardzo ważne w kontekście ewentualnego rozpoczęcia leczenia w przyszłości - im wcześniej, tym szanse na pełen powrót do zdrowia są większe.