Jakie witaminy najlepiej stosować przed ciążą?

Witam.Mam zamiar starać sie o pierwsze dziecko i chcialabym zacząć stosowac witaminy dla kobiet planujących ciążę.Moje pytanie brzmi:jakie zestawy witaminowe(konkretne nazwy)sa dobrej jakości i polecane przez lekarzy w celu suplementacji dla kobiet starajacych sie o dziecko.Dodam,że jestem osobą zdrową.Nie choruje na żadne przewlekłe choroby.Pytanie kierujer do lekarza ginekologa/poloznika.Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.

Słusznie, że zdecydowała się Pani na odpowiednie przygotowanie do okresu ciąży, również pod kątem suplementacji. Zapewni to odpowiednie nasycenie organizmu witaminami i minerałami, co z kolei pomoże właściwie rozwijać się dziecku.

Kobieta planująca powiększenie rodziny powinna przede wszystkim przyjmować kwas foliowy, w dawce 0,4 mg/dobę . Można wybrać takie preparaty, które posiadają pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Jednak bardzo ważne jest, by przed decyzją o przyjmowaniu konkretnego suplementu, wykonała Pani badania krwi. Proszę pamiętać, że niedobory różnych składników są niebezpieczne dla zdrowia, ale tak samo i nadmiary.

Zachęcamy jednocześnie do rozmowy z ginekologiem na temat przyjmowania suplementów. Lekarz, który zapozna się z Pani sytuacją zdrowotną: ewentualnymi chorobami, które Pani przeszła, trybem życia, wynikami badań, najlepiej dobierze odpowiedni preparat.

Jednocześnie serdeczne zachęcamy do zapoznania się z treściami na temat odpowiedniego przygotowania do okresu ciąży:

https://parenting.pl/jak-przygotowac-sie-do-zajscia-w-ciaze

https://parenting.pl/jak-przygotowac-sie-na-ciaze

https://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-plodnosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.