Jakie witaminy stosować w trakcie połogu?

Jestem 2 tygodnie po urodzeniu dziecka i nie karmie piersią. Jakie witaminy powinnam przyjmować w okresie połogu nie karmiąc piersią?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeśli nie karmi Pani piersią, to najważniejsze, aby była zastosowana zdrowo zbilansowana dieta. W takim przypadku nie jest potrzebna dodatkowa suplementacja, jeżeli jednak odczuwa Pani potrzebę przyjmowania witamin i poprze to odpowiednimi badaniami (które stwierdzą ich niedobór), to zaleca się przyjmować: witaminę C i D, która bardzo pozytywnie wpływa i odbudowuje układ odpornościowy, witaminę B2, B6, B12, magnez i żelazo pomagające odzyskać energię po ciężkim porodzie, jod i selen poprawiający pracę tarczycy, a także biotynę i cynk ułatwiające regenerację suchej skóry i odrastanie włosów.

Aby móc przyjmować jakiekolwiek suplementy, musi Pani zwrócić uwagę na przeciwwskazania. Nie można też doprowadzić do nadmiaru którejkolwiek z witamin, ponieważ grozi to negatywnymi konsekwencjami (dlatego sugerujemy wykonać badania stwierdzające niedobory tych składników).

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które mogą okazać się przydatne w Pani sytuacji:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d-a-uklad-odpornosciowy

https://zywienie.abczdrowie.pl/jod-w-diecie-przy-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-w-ciele-po-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.