Jem dużo owoców, białe pieczywo i mięso wieprzowe. Jaka dieta jest dla mnie najlepsza?

Witam, mam 15 lat, wzrostu 170 cm, a waga to 67 kg. 2 lata temu schudłam 5 kg, ale teraz nie wiem, jak się do tego zabrać. Chciałabym schudnąć tak 10 kg do wakacji. Mam silną wolę, tylko największym moim problemem jest podjadanie między posiłkami. Proszę o pomoc, jakby można było prosić o przykładową dietę, np. na 1 tydzień, tak, żebym mogła się wzorować. Jem dużo owoców, ale też białe pieczywo i mięso wieprzowe. Proszę o pomoc!

Witam,

Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie musisz się odchudzać. Jesteś jednak w górnej granicy normy, dlatego powinnaś zacząć zdrowo się odżywiać, tym bardziej że sposób odżywiania może wpłynąć na szybki przyrost tkanki tłuszczowej. Dlatego zamiast stosowania diety polecam przestawienie się na zdrowe nawyki żywieniowe.

Powinnaś również uświadomić sobie jak istotne dla Twoje zdrowia, sylwetki i samopoczucia właściwe odżywianie. Dieta nie powinna polegać na restrykcyjnym ograniczaniu podaży kalorii oraz pomijaniu posiłków. Najważniejsza jest regularność oraz odpowiednia motywacja.

Mądra dieta nie jest trudna i nie wymaga wielu wyrzeczeń, a utrata lub utrzymanie prawidłowej masy ciała jest trwałe. Przede wszystkim unikaj diet popularnych, których wynikiem jest efekt jojo, a także brak podstaw zdrowotnych. Wszystko zależy od Twoich chęci, dlatego nie zrażaj się drobnymi niepowodzeniami.

Na początek możesz zapoznać się ze zdrowymi zasadami żywienia i zacząć się do nich stosować. Dzięki temu uzyskasz niezbędną wiedzę potrzebną do prawidłowego odżywiania. Dodatkowo pamiętaj o aktywności fizycznej, która przyspiesza tempo przemiany materii i pozwala na efektywniejszą utratę masy ciała.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, proponuję, abyś wykonywała naprzemienne ćwiczenia siłowe i tlenowe, np.: pływanie, jazda na rowerze czy jogging. Dodaj do tego spokojny spacer i ćwiczenia na określone partie ciała. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia  Pamiętaj jednak, że na efekty pracy trzeba czekać czasem nawet kilka miesięcy, jednak nie powinno to zmniejszyć Twojej motywacji.

Pozdrawiam