Jestem gruba, a naprawdę bardzo mało jem. Co jest ze mną nie tak?

Mam na imię Agata i mam 12 lat. Ważę około 63-65 kg i mam 162 cm wzrostu. Nie mam ochoty chodzić na zakupy jak inne dziewczyny z mojej klasy, one są szczupłe, a jedzą bardzo dużo. Codziennie może dużo nie chodzę. Ale nie mam aż tak blisko do szkoły, potem jeszcze po schodach i potem jeszcze wrócić ze szkoły, potem jeszcze czasem gdzieś wyjdę. Próbowałam głodówki, wydawało się to łatwe, bo nie mam apetytu, ale coś zjeść i tak muszę. A diet nie stosowałam, bo na pewno żadna dieta mi nie pomoże :( W mojej bliskiej rodzinie wstępuje nadwaga, ale w tej dalszej już nie wręcz przeciwnie. Nie byłam u lekarza, mam 12 lat, ale moja mama mówi, że może pójdzie ze mną zbadać tarczycę. Co jem? Na śniadanie albo nic, albo jakiegoś pączka, a potem już zupełnie nic! Może czasem jakieś ziemniaki lub batona, ale tak szczerze mówiąc, to jem bardzo mało, nie mam apetytu. Leków nie przyjmuję żadnych, niedawno zaczęłam na depresję, więc to nie ma nic do rzeczy, bo gruba jestem chyba już od małego. Znaczy tak od 7 lat. Widzę, jak ludzie się obżerają i są chudzi, a ja już mam dosyć wyzywania mnie od grubasów świń i gorszych :( Nie mam ochoty żyć. Co mam zrobić?

Witam,

Przede wszystkim nie powinnaś aż tak się przejmować. Musisz wiedzieć, że według siatek centylowych Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) jest między 90 a 97 centylem. Za normę uznaje się obszar pomiędzy 3 a 97 centylem. Jesteś więc na granicy normy, ale ciągle mieścisz się w prawidłowym przedziale. Zatem głowa do góry!

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy. Jednak moja rada jest taka. Jedz według zdrowych zasad odżywiania, co nie oznacza spożywania tylko warzyw i niczego więcej. Podstawowym błędem, który popełniasz jest niejedzenie oraz nieregularne spożywanie posiłków.
Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto, więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Zapoznaj się również z zasadami zdrowego żywienia i skoryguj swój codzienny jadłospis, a złe nawyki żywieniowe zamień na zdrowe. Dowiesz się o nich z artykułów http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. Codziennie powinniśmy ćwiczyć około 30-40 minut. Nie unikaj lekcji wychowania fizycznego, czas wolny spędzaj na sporcie z przyjaciółmi, a nie na telewizji czy komputerze. Ćwicz też w domu. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.