Jestem gruba: jak mogę schudnąć?

Jestem Klaudia, mam 15 lat, wzrost 164 i ważę 60 kg. Kiedyś nie zwracałam na to uwagi ale ostatnio zaczęłam się martwić że jestem za gruba. W szkole jest dużo dziewczyn które są dużo chudsze ode mnie i to mnie martwi że niedługo zacznę wyraźnie od nich odstawać i nie chciała bym by kiedyś z tego powodu mi dokuczano. To fakt że potrafię dużo zjeść, lubię tez słodycze i piję dużo soków typu Pysio. Ostatnio tez zwróciłam uwagę na fakt że mój tato jest chory na cukrzycę typy 2 i boję się że mogę tez zachorować na to. W jaki sposób mogła bym schudnąć? Chciała bym schudnąć do wakacji. I jak uniknąć zachorowania na cukrzycę?

Witam,

Cukrzyca typu 2 jest spowodowana przede wszystkim otyłością, niewłaściwą dietę oraz brakiem aktywności fizycznej. Na tle otyłości rozwija się więcej chorób np. nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca, dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy styl życia już od najmłodszych lat.

Twoja masa ciała jest prawidłowa, dlatego nie musisz się odchudzać. Powinnaś jednak zapoznać się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i do nich zacząć się stosować http://portal.abczdrowie.pl/jaka-dieta-dla-nastolatka oraz http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pamiętaj też, że zdrowe odżywienie musi być poparte aktywnością fizyczną. Codziennie bądź aktywna minimum 30 minut. Wsiądź na rower, pobiegaj, czy zapisz się na zajęcia dodatkowe. Polecam również basen. W domu ćwicz razem z nami.

Pozdrawiam.