Jestem niska i mam nieproporcjonalne nogi: co zrobić, by schudnąć i urosnąć?

Witam! Mam 13 lat, 156 cm wzrostu i ok. 47 kg. Chciałabym schudnąć, ponieważ mam wyjątkowo nieproporcjonalne duże nogi. Problem tkwi w tym, że jestem też strasznie niska i za nic nie mogę urosnąć. Czy zastosowanie jakiejkolwiek diety nie pogorszy stanu mojego wzrostu? Chciałabym jeszcze urosnąć (co kompletnie nie wychodzi...), ale chciałabym też schudnąć. Czy da się to jakoś pogodzić? Czy są jakieś specjalne diety i ćwiczenia dla osób w moim wieku? Co zrobić, by urosnąć? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

13 LAT ponad rok temu

Ależ Ty nie masz z czego chudnąć! Według wskaźnika ciała BMI masz wręcz lekki niedobór masy ciała. Odchudzanie w Twoim przypadku jest bardzo złym pomysłem. Na pewno nie pomoże Ci urosnąć na co masz jeszcze szanse, gdyż dziewczyny rosną do 16-18 roku życia. Zależy to głównie od genów, ale również dostępności materiału budulcowego dla tkanek, który powinnaś organizmowi dostarczyć w normalnej, racjonalnej, zdrowej diecie. Ograniczenie ilości jedzenia może doprowadzić do obniżenia podstawowej przemiany materii, a utrata tkanki tłuszczowej poniżej progowy poziom 10-12% skutkować może zaburzeniami miesiączkowania.

Przypuszczam, że Twoje "wyjątkowo nieproporcjonalne duże nogi" wcale takie nieproporcjonalne nie są. Jesteś w wieku w którym kobiety stają się bardzo krytyczne wobec swojego ciała. To zupełnie normalne. Niemniej najlepszym rozwiązaniem problemu jest po prostu zaakceptowanie swojej figury. Spójrz wokoło i przekonaj się, że wyglądasz znacznie zgrabniej niż większość koleżanek.

Ciesz się zatem, że problem nadwagi Cię nie dotyczy, odżywiaj się mądrze i dbaj o dobre nawyki żywieniowe a bez trudu i poświęceń utrzymasz zdrowie i wagę.

Również pozdrawiam :)