Katar i walka z depresją

Witam, mam pytanie, od paru miesięcy mam katar, a od 5 miesięcy walczę z depresją. W ostatnich dwóch tygodniach jednak doszły jeszcze zatkane zatoki, czy obie te choroby mają ze sobą jakiś związek i jak je wyleczyć? Ania

Może się zdarzyć tak, że przedłużające się objawy z ciała, są objawami psychogennymi. Na wszelki wypadek jednak warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli wykluczy inne zaburzenia, oznaczać to będzie psychiczne podłoże, a wówczas należy pracować nad tym w psychoterapii.

Dzień dobry,

jeżeli przyjmuje Pani leki psychotropowe związane z depresją, to warto sprawdzić, czy przewlekłego kataru nie ma w skutkach ubocznych. Jeżeli nie, wówczas pierwsza diagnoza powinna należeć do lekarza rodzinnego. Może wysłać na prześwietlenie zatok, między innymi. Dopiero po wykluczeniu przyczyn fizycznych można zastanawiać się nad postawieniem diagnozy oddziaływania psychicznego. Osobiście jednak nie spotkałam się z katarem na tle nerwowym.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak