Kiedy mogę wrócić do normalnej diety po ekstrakcji zęba?

24 października miałam wyrywane dwie górne czwórki do aparatu. Przez te 3 dni stosuję się do zaleceń lekarza, tzn. Jem przeważnie kiśle, budynie, jogurty, zupy kremy itp. Jeśli chodzi o rany po wyrwaniu, już wczoraj pojawił się biały nalot. Mam pytanie dotyczące spożywania pokarmów. Kiedy mogę wrócić do stałych pokarmów, które należy gryźć i żuć, typu makarony, sushi?Obawiam się o ranę, aby nie oderwała się ta biała tkanka i też boję się czy jedzenie nie podrażni tych dziur po wyrwaniu.
KOBIETA, 21 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przez kilka dni po zabiegu ekstrakcji powinna Pani unikać pokarmów i napojów, które mogą podrażniać ranę. Nie należy spożywać gorącego, pikantnego i twardego jedzenia, które trzeba dokładnie przeżuwać.

Do tych zaleceń powinna się Pani stosować przez okres około tygodnia po zabiegu. Po tym czasie, jeżeli nie ma żadnych komplikacji, można wrócić do normalnej diety.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ekstrakcja-zeba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.