Kiedy mogę wziąć pierwszą tabletkę?

Witam! Chcę znów zacząć zabezpieczać się tabletkami antykoncepcyjnymi, jednak nie mam teraz możliwości wypisania recepty, czy mogę zażyć pierwszą tabletkę kilka dni po miesiączce? Czy to zaszkodzi mojemu organizmowi? Dodam, że bardzo mi na tym zależy, żeby jednak wziąć tabletkę. Proszę o dokładną odpowiedź, dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
najlepiej pierwszą tabletkę zażyć w pierwszym dniu miesiączki. Wówczas działanie antykoncepcyjnych jest zachowane od początku przyjmowania tabletek. W przypadku przyjęcia pierwszej tabletki pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu konieczne jest dodatkowe zabezpieczenia, np. prezerwatywa przez kolejnych 7 dni. Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych należy wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam