Dlaczego pierwsza tabletka antykoncepcyjna musi być przyjęta pierwszego dnia okresu?

Witam!

Chciałabym zacząć brać tabletki antykoncepcyjne. Koleżanka powiedziała mi, że zażywanie trzeba zacząć pierwszego dnia miesiączki. Czy to prawda? Jeśli tak - dlaczego?

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna powinna być przyjęta pierwszego dnia miesiączki, ponieważ zapewnia, że działanie antykoncepcyjne jest zachowane od początku opakowania. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

W przypadku przyjęcia pierwszej tabletki pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia np. prezerwatywy przez kolejnych 7 dni.

Pozdrawiam