Kiedy po cesarskim cięciu mogę zacząć stosować doustną antykoncepcję?

witam, mam dylemat ponieważ 3 miesiące temu urodziłam przez cesarskie cięcie, teraz od 5 dni biorę tabletki antykoncepcyjne. Strasznie zaczęłam się martwić, ponieważ wyczytałam dużo negatywnych a czasem wręcz drastycznych opinii na temat tych tabletek. Do lekarza idę dopiero za tydzień i nie wiem co robić. Czy fakt, iż 3 miesiące temu przeszłam cesarskie cięcie może być przeciwwskazaniem do brania tabletek antykoncepcyjnych ze względu na większe zagrożenie zatorami. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
W Pani poście jest bardzo mało istotnych informacji. Przypuszczam, że skoro lekarz przepisał Pani preparat dwuskładnikowy, to po pierwsze nie karmi Pani już piersią, po drugie po porodzie wystąpiła już pierwsza miesiączka. Jeżeli oba te warunki zostały faktycznie spełnione, nie ma podstaw do niestosowania tego preparatu. Mam nadzieję, że po porodzie była Pani na wizycie kontrolnej i lekarz wypisał Pani nową receptę na tabletki, a nie są to zapasy jeszcze sprzed ciąży.
Ryzyko wystąpienia zakrzepicy wzrasta przed planowaną operacją, wtedy trzeba odstawić tabletki na jakiś czas. W Pani przypadku ryzyko zostało zrównane do średniej populacyjnej.
Pozdrawiam.