Kiedy zakłada się plombę tymczasową?

Kiedy zakladana jest plomba tymczasowa i czy chroni przed zainfekowaniem zeba . jakie sa wlasciwosci takiej plomby.

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

wypełnienie tymczasowe najczęściej zakładane jest w przypadku bardzo zaawansowanej próchnicy w celu "zmuszenia" miazgi do utworzenia nowych warstw zębiny co umożliwia całkowite usunięcie próchnicy i daje szanse na uniknięcie leczenia kanałowego
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Plomba tymczasowa zakładana jest w celu ochrony zęba pomiędzy wizytami w gabinecie stomatologicznym ( w zależności od potrzeby, może być zakładana podczas leczenia zachowawczego, endodontycznego, protetycznego ).

Wypełnienie tymczasowe stomatolog zakłada na zakończenie wizyty, jeśli leczenie zęba nie zostało jeszcze całkowicie zakończone i wymaga kontynuacji na kolejnej wizycie. Dotyczy to sytuacji, w których procedura lecznicza wymaga postępowania kilkuwizytowego (na przykład leczenie kanałowe lub wybielanie martwego zęba). W takiej sytuacji zakładanie ostatecznego wypełnienia kompozytowego byłoby tylko stratą czasu oraz niepotrzebnym kosztem, ponieważ na kolejnej wizycie dentysta i tak musiałby je usunąć, aby kontynuować leczenie. Opatrunek tymczasowy szczelnie zamyka ząb na kilka-kilkanaście dni pomiędzy wizytami, a na kolejnej wizycie stomatolog może łatwo i szybko go usunąć.