Kocham słodycze, jak to rzucić?

Uwielbiam słodycze! ;(. Potrafię bez problemu zjeść całą czekoladę w pół godziny. Czasem 2 dziennie. Jak jest mi smutno (90% czasu), jak się stresuję w szkole (czyli od pon - pt) to jem coś słodkiego. Jak jest nutella w domu to pół słoika łyżeczką mogę wyjeść nawet nie wiem kiedy... Próbowałam z tym walczyć zamieniając czekoladę itp. na suszone morele. Ale po 2 dniach zauważałam, że ja mam ochotę na czekoladę! I wracałam do starego nawyku. Nie wiem co robić!? Jestem dziewczyną i mam 16 lat 168/56kg)

Witam serdecznie.

Zacznę od tego, że Twoja masa ciała jest prawidłowa, choć obawiam się, że przy takiej ilości słodyczy może to się z czasem zmienić. Dwie tabliczki czekolady to prawie 1000kcal, czyli prawie połowa dziennego zapotrzebowania na kalorie. Wystarczy 9000 dodatkowych kcal, aby przytyć kilogram.

Nadmierna konsumpcja słodyczy prowadzi nie tylko do nadwagi, ale również zwiększa ryzyko cukrzycy, miażdżycy, czy próchnicy. Może być przyczyną rozdrażnienia i zmęczenia. Dlatego na początek proponowałabym konsultację lekarską i wykonanie badań stężenie poziomu glukozy we krwi, aby sprawdzić, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo.

Następnie postaraj się ograniczyć spożycie cukru. Staraj się to robić małymi krokami np. obiecując sobie, że danego dnia nie zjesz nic słodkiego i tak do weekendu, kiedy pozwolisz sobie na małą przekąskę.

Tutaj znajdziesz porady, jak ograniczyć ilość cukru w diecie:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-pozbyc-sie-checi-na-slodycze
http://portal.abczdrowie.pl/jak-ograniczyc-cukier

Pozdrawiam