Dzień Dobry gratuluje silnej woli i wytrwałości w wyeliminowaniu z Pani diety słodyczy oraz słodkich napoi. Cieszę się, że postanowiła Pani definitywnie zrezygnować z niezdrowych płynów, które nie tylko powodują nadwagę i otyłość, ale i także wiele niebezpieczeństw zdrowotnych. Należą do nich m.in. zagrożenie cukrzycą, miażdżycą, próchnicą zębów oraz chorobami nowotworowymi. Zastanawia się natomiast Pani nad powrotem do konsumpcji słodyczy. I ma Pani dylemat czy jak wróci do spożywania słodyczy czy nie wróci Pani dawna waga, czyli tak zwany efekt jo-jo? a jeśli tak to jak wrócić do słodyczy żeby go nie mieć czyli jak zacząć? Po pierwsze gorąco namawiam by nie powracała Pani do starych złych nawyków, cukier prosty, sacharoza zawarty w tradycyjnych słodyczach lub aspartam albo syrop glukozowo-fruktozowy to trucizna dla Naszego organizmu. Otto Warbur niemiecki naukowiec, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny podczas swoich wieloletnich badań stwierdził bezsprzecznie, że cukier karmi komórki nowotworowe. A więc spożywanie słodyczy to nie tylko sięganie po puste, bezwartościowe kalorie. Ciastka, cukierki, batony ogołacają nasz organizm z witamin i minerałów, tuczą, zakwaszają krew powodując huśtawkę nastrojów oraz obniżenie odporności, powodują wypryski skórne oraz próchnicę zębów. Z mojej obserwacji jako dietetyka osoby spożywające cukier szybciej się starzeją. Czy zatem warto? Rozumiem, że tęskni Pani za smakiem słodkim, chwilą beztroskiej przyjemności :-) Polecam gorąco jako bezpieczne i równie smaczne słodycze na bazie stewii lub ksylitolu, np. czekolady, cukierki, kremy, czy domowe ciasta albo sorbety. Warto również od czasu do czasu sięgać także zamiennie po migdały, pestki dyni czy słonecznika jako zdrowe kalorie. Jak zacząć? na pewno z umiarem czyli na początek 1 -2 razy w tygodniu w rozsądnych ilościach. Spożycie ich można zwiększyć jeśli będzie Pani pamiętać o aktywności ruchowej i prawidłowej, urozmaiconej diecie bogatej w warzywa i pełnowartościowe, naturalne produkty. W razie trudności lub dodatkowych dylematów polecam Pani uwadze indywidualną konsultację online w Gabinecie Dietoterapii. Serdeczne pozdrowienia.
Witam!
Proszę pamiętać, że odrzucenie słodyczy z diety nie powinny być tylko sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również na poprawę zdrowia. Sklepowe słodycze mają w składzie wiele składników, które wpływają na nie niekorzystnie. Jednak należy pamiętać, że jeżeli lubimy słodycze, to nie powinniśmy w 100% z nich rezygnować - może się to skończyć tym, że się na nie po pewnym czasie dosłownie "rzucimy".
Istotne jest by wiedzieć, że aby schudnąć należy utrzymać deficyt energetyczny - czyli spożywać mniej kilokalorii niż potrzebuje nasz organizm (ale minimum tyle ile wynosi podstawowa przemiana materii organizmu). Jeżeli nie chce Pani przytyć, to proszę wliczać dany słodycz w energetyczność diety. Najlepiej jeżeli postawi Pani na słodycze, które niosą za sobą coś więcej niż cukier i nasycone kwasy tłuszczowe - np. orzechy, słodycze ze słodzikiem (na rynku są już dostępne czekolady słodzone słodzikiem, bez cukru), czekoladę gorzką itp. Nie warto włączać do diety produktów, które są po prostu niezdrowe.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wpływ słodyczy na stan zębów – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Jedzenie słodyczy po zakończeniu diety – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Apetyt tylko na słodycze – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Jak mam przestać spożywać słodycze? – odpowiada Mgr inż. Maria Jagiełło
- Jak można powstrzymać apetyt na słodycze? – odpowiada mgr inż. Katarzyna Krupińska
- Ciągła potrzeba jedzenia słodyczy – odpowiada Katarzyna Podrażka-Kurcewicz
- Spożywanie słodyczy a waga – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Uzależnienie od jedzenia słodyczy – odpowiada Mgr Daria Jaroszewska
- Kocham słodycze, jak to rzucić? – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Jak pozbyć się chęci na słodycze ? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
artykuły
Stewia - korzyści zdrowotne, indeks glikemiczny, szkodliwość
Stewia to roślina pochodząca z Ameryki Południowej
Cukry proste - charakterystyka, podział, występowanie, wpływ cukrów prostych na zdrowie człowieka
Cukry proste należące do grupy węglowodanów, mogą
Maltoza - właściwości, występowanie i szkodliwość
Maltoza, nazywana cukrem słodowym, jest zaliczana