Nasz mózg i system nerwowy "pracuje" na glukozie i najłatwiej przetwarzane są słodycze. Przyczyną może być np.i stres związany z nauką, z otoczeniem. Przyczyn może być wiele, proszę zrobić podstawowe badania krwi i poziomu glukozy. Może dokładny wywiad lekarski pomoże ustalić przyczynę.
Witam. Być może w Twoim życiu pojawiły się sytuacje, którym trudno jest Ci sprostać. W sytuacji obciążenia i napięcia, organizm, aby sprawić sobie ulgę potrzebuje cukrów, stąd to objadanie. Warto porozmawiać z psychologiem na temat jak rozwiązywać bieżące problemy bez szkody dla siebie. Pozdrawiam
Jedzenie słodyczy powoduje ciągłe wahania poziomu cukru we krwi, szybkie skoki ale też szybkie spadki. Mimo,że APni wie, że nie powinna organizm dopomina się, aby wyrównać poziom. Aby uniknąć takich wahań warto jeść często - około 5 małych posiłków, aby poziom cukru był stały, nie dopuszczamy w ten sposób do krytycznego punktu, gdzie najczęściej się sięga po słodycze.
Witam.Mówiąc o apetycie na słodkie, warto zastanowić się, skąd on pochodzi. Najczęściej, jest przyczyną wahań stężeń cukru we krwi. Gdy stężenie to spada, zaczynamy odczuwać głód, a nasz organizm „żąda” czegoś słodkiego, by wyrównać niedobór cukru. Proponowałabym spożywać 5 posiłków dziennie.Pozdrawiam
Witam,
Przyczyn ciągłej ochoty na słodycze może być wiele. Wzmożony apetyt na słodycze może pojawiać się pod wpływem emocji, stresu lub wahań cukru w Pani organizmie. Wpływ na wahania cukru ma bezpośrednio Pani codzienna dieta. Jeżeli jadłospis jest źle zbilansowany, jada pani bardzo nieregularnie i np zbyt małe ilości to organizm odczuwa braki składników odzywczych i zaczyna ,,się ich domagać'' Jeżeli organizm domaga się uzupełnienia energii to Pani zacznie odczuwać ochotę na podjadanie a to po co sięga wtedy Pani najchętniej jest coś słodkiego. W celu uniknięcia wahań cukru i podjadania słodyczy konieczne jest ustalenie zdrowej diety. Nie pisze Pani nic na temat obecnego jadłospisu. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila przykładowy dzień - co Pani jada, jakie porcje, jakie są odstępy pomiędzy posiłkami itp Ja chętnie zerknę i przeanalizuje. Wskażę też ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witam
Prawdopodobnie spozywa Pani zbyt duzo produktow o wysokim indeksie glikemicznym. Prosze znalzc liste chocbyw internecie i unikac ich. Do tego zalecam 5 posilkow dziennie, wypijanie 1,5l wody dziennie oraz zapisywanie wszystkiego co Pani je.
Pozdrawiam
Kamila Ziemann
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak ograniczyć chęć na słodycze? – odpowiada Małgorzata Panek
- Motywacja przed niejedzeniem słodyczy – odpowiada Magdalena Rapacka
- O czym świadczy ciągła ochota na słodycze? – odpowiada Mgr Anna Jachna
- Apetyt tylko na słodycze – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Czy nadmierny apetyt na słodycze może być objawem zaburzeń hormonalnych? – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Nadmierny apetyt na słodycze – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak powstrzymać chęć jedzenia słodyczy? – odpowiada Mgr Martyna GorczyĹska
- Jedzenie słodyczy po zakończeniu diety – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Uzależnienie od jedzenia słodyczy – odpowiada Mgr Daria Jaroszewska
- Ochota na słodycze po urodzeniu dziecka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)