Kolega twierdzi, że mam depresję

Jestem mężczyzną, mam 29 lat. Kolega twierdzi, że mam depresję. Moje objawy to: 1. Bóle mięśni, kości. 2. Senność w ciągu dnia. 3. Brak zadowolenia z życia. 4. Niska samoocena. 5. Spadek libido (???). 6. Straciłem cel życia. Nie mam dla kogo żyć. 7. Ilekroć kogoś poznam, to słyszę: "Nie jesteś w moim typie". Uważam, że jest to wyrazem mojej niskiej atrakcyjności. Brakuje mi też charyzmy, takiej jaką mają moi koledzy. Uważam też, że jestem mało inteligentny, atrakcyjny. 8. Około 3 lata temu intensyfikacja powyższych objawów spowodowała, że musiałem przyjmować lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI. Większość objawów minęła. Pozostał tylko jeden: niska samoocena. Czy przedstawione objawy sugerują ponowną depresję? Intensyfikacja ich w chwili obecnej w skali od 1 do 10 przyjmuje wartość 4, a czasami 9. Dziękuję.

Szanowny Panie.

Rozpoznanie depresji jest prawdopodobne, tym bardziej, że 3 lata temu zdiagnozowano u Pana takie zaburzenie, a zastosowane leczenie przeciwdepresyjne przyniosło pożądany efekt.

Zaburzenia depresyjne mają tendencję do nawracania, a średnio w ciągu całego życia ma miejsce pięć nawrotów. Kolejne epizody depresyjne mogą mieć znacznie mniejsze nasilenie.

Skoro zmiana Pana nastroju i zachowania jest zauważalna przez otoczenie, to możliwe, że doszło do kolejnego epizodu chorobowego. W tej sytuacji wskazana byłaby ponowna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie poprzedniego epizodu depresyjnego i ocena wskazań do zastosowania farmakoterapii.

Polecam Panu informacje zawarte w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-u-mezczyzn,

http://portal.abczdrowie.pl/test-na-depresje,

http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja.

Z pozdrowieniami