Czy mam depresję? Jak to leczyć?

Witam, jestem mężczyzną w wieku 18 lat. Ostatni rok był dla mnie fatalny. Prawie cały czas chodziłem przygnębiony i zdołowany. Głównie tutaj chodzi o piłkę nożną, ale nie tylko. Bardzo lubię tę grę, i obojętnie czy zagrałem w miarę dobrze, czy źle, ciągle miałem przez to doła. Po meczu przegranym wydawało mi się, że to w dużej mierze moja wina, a po wygranej, że wcale się do tego nie przyczyniłem. Tak samo mam w życiu prywatnym - jeśli coś mi nie wyszło, zaraz łapałem doła. A jeśli się już pozbierałem, ten smutek zniknął i starałem się zacząć wszystko od nowa, po kilku dniach to wracało, i tak non stop. Czułem się niepotrzebny, niedowartościowany, gorszy od innych, czułem się po prostu nikim. Jak mam to wyleczyć? Bardzo proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane przez Pana objawy mogą wskazywać na depresję. Typowe dla depresji jest takie postrzeganie i ocena rzeczywistości, która polega na skupianiu się przede wszystkim na ,,negatywach". Określa się to jako ,,selektywną uwagę", która dopuszcza do świadomości tylko te informacje, które potwierdzają depresyjny nastrój. Tak więc skupiamy się np. na porażkach, pomijając sukcesy. Typowe dla depresji jest również nadawanie sobie etykiet typu: ,,Jestem nieudacznikiem", ,,Do niczego się nie nadaję", oraz przypisywanie sobie winy i odpowiedzialności.

W depresji dochodzi również do błędnego koła: gorzej się koncentruję (z powodu depresji) - mam gorsze oceny - ,,Jeśli gorzej się uczę, do niczego nie dojdę, będzie coraz gorzej" - obniżenie nastroju, aktywności i nasilenie innych objawów depresji.

Depresja jest w pełni uleczalna, a im szybciej rozpocznie się leczenie, tym szybciej odzyskuje się satysfakcję i radość życia. W leczeniu stosuje się leki przeciwdepresyjne lub psychoterapię, najkorzystniej jest połączyć obie te metody.

Może Pan skorzystać z konsultacji psychiatry w ramach poradni zdrowia psychicznego (nie jest potrzebne skierowanie) lub praktyki prywatnej.

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-mozna-pokonac

http://portal.abczdrowie.pl/terapia-poznawczo-behawioralna-depresji

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-leczenie

Serdecznie pozdrawiam