Bardzo częste napady płaczu, bez powodu. Czy mam depresje?

Witam, nazywam się Daria i mam 16 lat. Od jakiego czasu mam bardzo częste napady płaczu, bez powodu, pomimo tego, że wszystko dobrze mi się układa. Często nie chce mi się żyć, jestem wiecznie zmęczona.

Przyjaciele, z którymi spędzam czas, uważają mnie za osobę zawsze uśmiechniętą, ponieważ staram się nie pokazywać, jaka jestem "w środku". Dotąd powiedziałam o tym tylko mojemu chłopakowi i mamie. Bardzo wiele mnie to kosztowało, ponieważ nie chciałam nikomu mówić o swoich problemach. Obaj powiedzieli, że mam się udać do lekarza. Czy to konieczne? Czy to naprawdę możliwe, żebym miała depresję?

Dodam, że mieszkam od prawie trzech lat w Niemczech i na początku strasznie mnie to "zdołowało". Później było lepiej, ale napady płaczu i brak chęci do życia oraz negatywne myślenie, jeśli chodzi o przyszłość, mam do dziś. Nie codziennie, ale często. Co mam robić? Już nie daję sobie rady. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Witam serdecznie,

\Trudno mi powiedzieć z całą pewnością, czy masz objawy depresji. Zaburzenia depresyjne mogą występować w każdym wieku. Obraz depresji u dzieci i młodzieży jest podobny do depresji osób dorosłych (występowanie obniżonego nastroju, spowolnienia, poczucie winy lub beznadziejności), choć uważa się, że występują częściej takie objawy, jak: drażliwy nastrój, pogorszenie wyników w nauce, wycofanie z aktywności, myśli samobójcze. Dość często występują również: nadmierna senność, zwiększony apetyt oraz wrażliwość na odrzucenie przez rówieśników.

Czynnikiem wyzwalającym depresję może być sytuacja stresowa, jak np. emigracja i przeprowadzka, połączona z utratą wsparcia, zmianą kulturową. Leczenie depresji u dzieci i młodzieży opiera się przede wszystkim na psychoterapii. W wielu przypadkach zaleca się terapię rodzinną. W tej sytuacji wskazana jest konsultacja psychiatryczna w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, w celu określenia diagnozy i dalszych zaleceń. Na wizytę powinnaś wybrać się z rodzicem.

Bądź dobrej myśli. Wiele osób odczuwa niepokój na myśl o rozmowie z psychologiem lub lekarzem, jednak wbrew pozorom, łatwiej może przyjść opowiedzenie o swoich trudnościach osobie bezstronnej, życzliwej- choć zupełnie obcej- niż członkowi rodziny. Nie leczona depresja trwa przeciętnie ok. 6 miesięcy, jak zapewne sama zauważyłaś- objawy zazwyczaj nasilają się. Zastanów się, czy warto ryzykować fatalne samopoczucie przez tak długi okres czasu.

Opowiedzenie mamie i chłopakowi o swoich problemach to ważny, pierwszy krok- pora na kolejny. Wczesna pomoc i wsparcie pozwoli Ci ponownie czerpać satysfakcję z życia.

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-podstawowe-informacje http://portal.abczdrowie.pl/depresje-mozna-pokonac http://portal.abczdrowie.pl/depresja-u-dzieci http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-depresji-u-dzieci

Serdecznie pozdrawiam