Kolki w podbrzuszu

Witam! Mam 20 lat, jestem kobietą. Od dwóch miesięcy dokuczają mi bóle (kolki) z prawej strony podbrzusza. Dodatkowo prawie codziennie mam wzdęcia. Moje problemy z układem pokarmowym zaczęły się po poronieniu zatrzymanym. Są dni, że nie boli mnie w ogóle brzuch. Jednak ból wraca co jakiś czas i utrzymuje się. Wypróżniam się codziennie, w stolcu jednak widać jakby niestrawione resztki, porównałabym to do białych pestek. A nie jem nic, co by te pestki miało. Gdy brzuch mnie boli, stolec staje się bardziej rzadki i jest jasno brązowy, może nawet lekko pomarańczowy. Wydaje mi się, że brzuch boli bardziej przy poruszaniu się. Byłam u gastrologa, lecz przepisał mi Duspatelin, który nie przynosi ulgi. Dodam jeszcze, że w ostatnim czasie mam bardzo dużo stresu... Pozdrawiam, Ewelina

Witam! Opisane dolegliwości mogą mieć kilka przyczyn, z których najbardziej prawdopodobną wydaje się być zespół jelita drażliwego (silny wpływ stresu). Ze względu na lokalizację i zaburzenia trawienia warto ocenić stan wątroby i dróg żółciowych wykonując kilka badań (USG jamy brzusznej, AST, ALT, bilirubina, GGTP, ALP). Odchylenia od normy należy skonsultować z internistą. W przypadku braku nieprawidłowości, można skłaniać się ku potwierdzeniu zespołu jelita drażliwego (IBS). W takiej sytuacji należy zweryfikować leczenie gdyż obecne nie przyniosło poprawy. Oprócz leków regulujących motorykę przewodu pokarmowego, należy uwzględnić również ewentualne leki uspokajające, przeciwlękowe. Oprócz farmakoterapii bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Aby dowiedzieć się więcej o IBS zachęcam do przeczytania artykułu http://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego. Pozdrawiam serdecznie!