Kręcenie rączkami jakby wkręcanie żarówki. Jaka może być choroba?

Chcemy pomóc dziecku, dziewczynce, która obecnie skończyła 3 lata. W Polsce postawiono diagnozę autyzm wczesnodzieciecy. Dziewczynka przyjechała do Hamburga z rodzicami, bo my zebraliśmy pieniądze na badania. Została zbadana przez neurologa dziecięcego i laryngologa specjalistę do mowy. Dziewczynka nie mówi, kręci rączkami w momentach napięcia, otwiera buzie szeroko jakby chciała coś z nią zrobić. W Hamburgu po badaniach specjalista stwierdził, że to na pewno nie autyzm. Dziewczynka będzie mówiła, ale zarzucono rodzicom, że oboje pracują i opieka nad dzieckiem jest nieodpowiednia, dziecku brakuje miłości matki. W orzeczeniu napisano centrale Disfunktion ze względu na poród (niedotlenienie, żółtaczka) pogorszone brakiem uczucia (oboje rodzice pracują, dzieckiem zajmuje się studentka i 2 dni babcia).

Dziecko z rodzicami, babcią i bratem było u nas przez 4 dni. Nasze obserwacje, dziecko nie ma regularnych posiłków, rodzice zrobili test przez dr Tomaszewska The Great Plains Laboratory w Lenax, Kansas, co niemiecki lekarz określił jako wielką bzdurę. Dziecko je i tak tylko suche bułki, albo pasztet z drobiu, rzadko coś ciepłego, do picia podaje mu się kompot odcedzony z gruszek, jabłek i bananów. Dziecko ogląda telewizje albo słucha muzyki, samo obsługuje telewizor, względnie komputer. Matka, która pracuje jako nauczycielka spędza z dzieckiem około dwóch godzin po przyjściu z pracy, ponieważ dziecko idzie o 18 spać. W związku z tym wstaje między 3 a 4 rano. U nas wstawało też o tej porze, a ponieważ mamy pianino biegło tam o 3.30 i rodzice pozwalali mu na nim trenować. Dziecko idzie do obcych i ma zaufanie, jeżeli matka mu na to pozwoli w swoim egoizmie. Zebraliśmy dla dziecka pewną sumę pieniędzy, mamy wrażenie, że matka dziecka nie zrezygnuje z pracy, aby dziecku się poświecić, może nie jest ona również w stanie zrozumieć co dziecko potrzebuje. Chcemy dziecku pomoc, morze już nie w Hamburgu ale w Polsce, jesteśmy ciekawi co oznacza kręcenie rączkami, i jaki lekarz w Polsce może nam jeszcze poradzić.

Dziękujemy za poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Na jedno z ostatnich Pani pytań "co oznacza kręcenie rączkami?" mogę tylko odpowiedzieć, że prawdopodobnie jest czynnością stereotypową (inaczej stymulacyjną), która może wynikać z zaburzenia o podłożu neurologicznym. Zachowania stymulacyjne są obserwowane w przebiegu zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale także w przebiegu innych zaburzeń rozwojowych. Kwestie dwoistości diagnozy, w Polsce - autyzm, w Niemczech - brak autyzmu, zdarzają się, zwłaszcza przy diagnozowaniu dzieci poniżej drugiego roku życia. Niezależnie jednak od postawionej diagnozy i określenia konkretnej jednostki nozologicznej brak mowy u dziecka trzyletniego powinien być wystarczającym powodem do podjęcia intensywnych działań terapeutycznych, zwłaszcza w kierunku rozwoju mowy. Najbardziej skuteczną formą terapii jest terapia indywidualna w oparciu o zasady stosowanej analizy zachowania, polegającej m.in. na wzmacnianiu, czyli nagradzaniu zachowań, na których nam najbardziej zależy. Jeśli dziecko w swoim repertuarze zachowań ma dużo deficytów edukację i terapię zaczyna się od nauki podstawowych umiejętności, w tym umiejętności naśladowania motorycznego i werbalnego. Nawet logopeda lub neurologopeda może pracować wykorzystując doświadczenia analizy stosowanej zachowania, znanej inaczej pod nazwą terapii behawioralnej. Radziłabym poszukać w pobliżu waszego miejsca zamieszkania (lub zamieszkania dziecka) placówki terapeutycznej, która pracuje z dziećmi o zaburzonym rozwoju wykorzystując metody pracy terapii behawioralnej.

Pozdrawiam
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty