Kręgosłup - ból

Mam 15 lat i jestem dziewczyną. W lipcu 2008 r. miałam złamaną nogę i leżałam na łóżku ponad 2 miesiące bez ruchu, i od tamtej pory, od około półtora roku, mam ostre bóle w kręgosłupie codziennie. Jak się schylę, to nie mogę później się wyprostować, a jak leżę na plecach, to mogę tylko 15 minut leżeć, a potem muszę wstawać, bo bardzo pieką mnie plecy. Co mam zrobić - czy to oznacza, że mam krzywy kręgosłup?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Objawy, które Pani prezentuje, mogą wskazywać na pewien stopień niestabilności kręgosłupa, czy też przepuklinę krążka międzykręgowego (pot. wypadający dysk). Być może nasiliło się też skrzywienie kręgosłupa. Niestety, bez zbadania i dodatkowych badań obrazowych nie mogę postawić rozpoznania.

Długotrwały bezruch spowodować musiał znaczne osłabienie mięśni stabilizujacych kręgosłup. Zapewne dalsze leczenie opierać się będzie na fizykoterapii, czyli ćwiczeniach wzmacniających.

Proponuję jak najszybszą wizytę u pediatry/lekarza rodzinnego, który po zbadaniu i zebraniu wywiadów, zleci odpowiednią diagnostykę, skieruje zapewne do specjalisty ortopedy. Nie można bagatelizować tego problemu, gdyż patologie dotyczące kręgosłupa zostawiają ślad na całe życie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.