Łagodzenie zakwasów po przesileniu

Witam ostatnio dużo ćwiczyłam i teraz mam taki dziwny zakwas jakiego jeszcze nie miałam. Czuję go tylko gdy podniosę nogę pionowo w jednym udzie. Jak można szybko go złagodzić ? Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam serdecznie,

Bóle potreningowe są ściśle związane z zakwaszeniem mięśni. Prawdziwe zakwasy znikają już po 2 godzinach od zakończenia treningu. Co innego w przypadku bólów mięśniowych, które występują dwa, a nawet trzy dni po. Są to tak zwane mikrourazy mięśni. Dokładniej mówiąc włókienek mięśniowych.
Jest to związane z mechanicznym uszkodzeniem włókienek mięśniowych, są to niewielki mikrourazy wynikające ze zbyt dużego obciążenia treningowego.
Zjawisko to musi występować, aby mięśnie przystosowały się do zwiększanego obciążenia i skomplikowanych ćwiczeń. Jeśli jednak obciążenie treningowe było zbyt duże, nie zadbała Pani o odpowiednie rozgrzanie mięśni lub nie rozciągnęła się po treningu może pojawić się właśnie taki mocny ból, który silnie odczuwamy.
Ból trwa głownie od 24 do 72 godzin po zakończeniu treningu. Same mikrourazy, jeżeli były poważne mogą ustąpić nawet po 3 tygodniach. W tym czasie odradza się intensywne ćwiczenia, które mogłyby ten stan jeszcze bardziej pogłębić.
Pomóc może:
Dlatego pamiętaj o: rozciąganie, średnia lub umiarkowana intensywności, masaże lub ciepła kąpiel.
Także ból powinien pojawić się po treningu, bo wskazuje to na odpowiednie dobrane obciążenie, ale nie może być tak, że jest on na tyle silny, aby utrudniać nam normalne funkcjonowanie.

Polecam zajrzeć na stronę naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl, gdzie udostępniamy artykuły o diecie, ćwiczeniach i odchudzaniu.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann