W pprzeciwdziałaniu "zakwasom" duże znaczenie ma prawidłowa dieta. Bezpośrednio po ćwiczeniach zalecam spożywanie węglowodanów. Codzienna dieta powinna być bogata w odpowiednią ilość w białka, ponieważ jest to budulec do odnowy uszkodzonych włókien mięśniowych. Także przyjmowanie witamin C, E, B1 oraz minerałów: cynku , magnezu i wapnia również powinno ograniczyć występowanie "zakwasów".
Witam serdecznie,
Zawsze pamięta Pan o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po nim a w ten sposób zmniejszy Pan zakwasy. Po treningu musimy również poprawić krążenie w mięśniach. Najłatwiej zrobić to biorąc na przemian gorący i zimny prysznic. Lepszy dopływ krwi oznacza szybszą naprawę naderwanych włókienek mięśniowych i sprawniejsze pozbywanie się kwasu mlekowego.
Pomagają również maści rozgrzewające. Bez recepty dostaniemy je w aptekach. Oprócz poprawy krążenia w bolących mięśniach, działają też przeciwzapalnie.
Sytuację poprawi również masaż, który rozluźni zmęczone mięśnie i przyspieszy ich regenerację. Powszechnie znanym sposobem na zakwasy jest także nasmarowanie skóry octem. Metoda ta przynosi bardzo dobre efekty, oczywiście smarować należy jedynie obolałe miejsca. Łagodzenie zakwasów jest możliwe także dzięki piciu soku z wiśni.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Witam serdecznie,
jest wiele sposobów, które mogą pomóc przy tzw. zakwasach. W praktyce ten rodzaj bólu występujący po intensywnym wysiłku nie ma nic wspólnego z zakwaszeniem mięśni. Ból ten powstaje w wyniku mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, stąd konieczna jest ich regeneracja. Z domowych sposobów można stosować zimny prysznic, ewentualnie naprzemienny zimny i ciepły strumień kierować na bolące miejsca. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie powinno się rozgrzewać ciepłą wodą zmęczonych mięśni. Pomagają również techniki dobrze dobranego stretchingu oraz lekkie ćwiczenia angażujące bolące partie mięśniowe. Warto zastosować również masaż, najlepiej o charakterze "roztrzepywania". Jeśli "zakwasy" dotyczą kończyn dolnych, zalecam spokojny spacer:) Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy jest jakiś sposób na zakwasy? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Jak mogę poradzić sobie z zakwasami? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jak zmniejszyć zakwasy po treningu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Wyczerpujący trening a bolesność nóg – odpowiada Mgr Wojciech Kozłowski
- Wysiłek fizyczny a temperatura prysznicu – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Łagodzenie zakwasów po przesileniu – odpowiada Mgr Aleksandra Józwik
- Jak sobie poradzić z zakwasami i zapobiegać nawrotom? – odpowiada Mgr Anna Strękowska
- Jak zmniejszyć ból przy zakwasach po intensywnych treningach? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jak poradzić sobie z zakwasami po forsownym treningu? – odpowiada mgr inż. Katarzyna Krupińska
- Jak pozbyć się szybciej zakwasów? – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska