Leczenie depresji endogennej u 20-latka

Mam 20 lat od 16 lat choruję na depresję endogenną taką diagnozę postawiło 3 różnych psychiatrów w sumie wszystko do tego pasuję.Zaczęło się osłabioną odpornością uciskiem w głowie,derealizacją potem lęk,agorofobia,wstawanie codziennie po 4 rano i nie możność ponownego zaśnięcia,kłopoty z pamięcią koncentracją,objawy somatyczne i jeszcze kilka innych.Czy jestem skazany na branie ciężkich antydepresantów do końca życia?Jak mogę sobie pomóc?Leki mają masę skutków ubocznych.Terapia w tym nie zaleco

Mimo wszystko warto skonsultować się z psychologiem psychoterapeutą. Oprócz farmakoterapi9i potrzebna będzie psychoterapia, która pomoże Panu nauczyć się żyć z choroba, wykrywać objawy zwiastunowe, radzić sobie z objawami, a także pomoże w zmianie zachowania i wyrobieniu bardziej adaptacyjnych zachowań, które z kolei wpłyną na samopoczucie, poczucie własnej wartości, radzenie sobie z życiu i relacjach. Jest to konieczne w odzyskaniu i utrzymaniu równowagi emocjonalnej i stabilizacji nastroju.

Farmakoterapia oczywiście jest koniecznością. Jeżeli jednak skutki uboczne są bardzo uciążliwe, warto romawiać o tym z lekarzem. Czasem wymaga to wiele czasu i wysiłku, zanim znajdzie się odpowiednią kombinację leków, które poprawiają samopoczucie i nie obciążają pacjenta nadmiernie skutkami ubocznymi.
Oprócz tego koniecznością jest psychoterapia ze specjalistą, który posiada odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie.
Ważne jest, aby znalazł Pan takich specjalistów, którym Pan będzie mógł zaufać i kontynuował leczenie pod ich kierunkiem.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
farmakoterapia jest na pewno podstawową formą leczenia. Jednak równolegle może być prowadzona psychoterapia. Jej podstawowym celem będzie psychoedukacja, wypracowanie umiejętności rozpoznawania objawów, ale także regulacja emocji, poprzez zmianę przekonań i sposobu myślenia,co wpływa na zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby oraz podniesienie poczucia własnej wartości.
Pozdrawiam
Monika Prus
http://www.psychologdzieciecy24.pl/