Leczenie Zespołu Sudecka

Jak leczyć zespół Sudecka?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Nie ma jednoznacznego stanowiska, co do wyboru postępowania terapeutycznego, które mogłoby być skuteczne w leczeniu tej choroby. Stosuje się wielokierunkowe działania polegające na zwalczaniu bólu, rehabilitacji, konsultacji psychologicznej, edukacji chorego. Niezmiernie rzadko podejmuje się leczenie operacyjne, obejmujące przerwanie unerwienia współczulnego chorego obszaru lub amputację kończyny. Profilaktyka opiera się na unikaniu uszkodzeń nerwów w trakcie zabiegów operacyjnych, wczesnym wstawaniu z łóżka i stosowaniu rehabilitacji po chirurgicznych ingerencjach. Istnieją dowody, że przyjmowanie witaminy C przez okres około 2 miesięcy po złamaniach w okolicy nadgarstka, zapobiega rozwojowi zespołu Sudecka.
Rokowanie u większości chorych jest pomyślne - objawy choroby są zwykle nieznacznie nasilone oraz ograniczają się tylko do pierwszego okresu choroby, a potem zanikają. Niestety u części chorych może dojść do rozwoju powikłań w postaci trudno gojących się owrzodzeń i zakażeń.