Lęk o zdrowie po wystąpieniu chorób nowotworowych w bliskiej rodzinie

Witam, Mam 44 lata. Dwa lata temu zmarła na nowotwór trzustki siostra mojej mamy, liczac 57 lat. 2 lat wczesniej na nowotwór woreczka żółciowego zmarła jej mama, czyli moja babcia. Od śmierci cioci, kazdy ból brzucha, zwłaszcza z lewej strony przypłacam ciężkimi nerwami, niestety to już fobia... wydaje mi sie że też mam raka trzustki...koszmar... Jak moge sobie pomóc. Czy w moim przypadku istnieje duze ryzyko zachorowania na raka? Moze powinnam odwiedzic poradnie genetyczną? B. R.

Jest Pani w grupie ryzyka. Proponowałabym rozpocząć od wykonania USG jamy brzusznej lub badania przy użyciu tomografii komputerowej. Badania genetyczne są dobrym, choć kosztownym rozwiązaniem. Zadbanie o siebie jest ważne w Pani sytuacji. Potrzebuje Pani wsparcia. Proszę poszukać specjalisty, który pomoże uporać się z lękiem. Pani organizm jest w ciągłej gotowości do działania i pewnie jest Pani wyczerpana z tego powodu. Życie w stresie bardzo osłabia system immunologiczny i może przyczynić się do wystąpienia choroby.

Witam,
Niewątpliwie warto udać się do lekarza i zrobić niezbędne badania profilaktyczne. Jednak jeśli okaże się, że przyczyny pobolewania brzucha nie są somatyczne, to prawdopodobnie pani problemem jest zaburzenie lękowe które określa się jako lęk o zdrowie (d. hipochondria). W takiej sytuacji zachęcam do skorzystania z terapii poznawczo-behawioralnej. Kilkanaście spotkań z doświadczonym psychoterapeutą powinno pomóc uporać się z problemem.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

To przykre, ale żyjemy w czasach, w których nowotwory są chorobą cywilizacyjną i każdy zetknął się z nimi w swojej rodzinie.
To naturalne, że Pani się martwi. Utrata bliskich zawsze boli, natomiast świadomość, że to samo może dotknąć i nas - jest niełatwa do zaakceptowania.
Fobia to lęk nieuzasadniony, a Pani ma powody do zmartwienia, bo jest Pani w grupie ryzyka. To świetnie, że podejmuje Pani wysiłki, by przeciwdziałać! Wcześnie wykryte zmiany mają znacznie większe szanse na skuteczne leczenie. Wspomniane bóle brzucha mogą mieć różne pochodzenie, nawet prozaiczne jak głód, czy zjedzenie ciężkiego posiłku. Jednak problemem jest, że Pani automatycznie interpretuje to jako objaw raka. Proszę zatem udać się do lekarza i wykonać zlecone badania - ponawiać je tak często jak zaleci.
Jeśli to nie uspokoi Pani - może faktycznie ten lęk ma głębsze podłoże psychologiczne i warto nad tym popracować z psychologiem w realu.
Życzę odwagi, pozdrawiam.

To bardzo trudne przeżycia pożegnać bliskie osoby ze świadomością, że jest szansa na genetyczne nie fortunne dziedzictwo. Z drugiej strony sama genetyka to za mało najczęściej na zachorowanie na nowotwór. Dopiero w towarzystwie z alkoholem, papierosami, nie zdrowym stylem życia i odżywiania prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta. Dla tego, jeżeli nie radzi sobie Pani z trudnymi emocjami, polecam jak inni psychoterapię.
Pozdrawiam.

Witam,

przede wszystkim powinna Pani zgłosić się do lekarza by przeprowadzić wszystkie badania, które maja na celu wykluczenie nowotworu, a następnie regularnie je powtarzać zgodnie z zaleceniami lekarza – profilaktyka czyni cuda. To zdecydowanie powinno Panią uspokoić.
Jeśli w rodzinie występował nowotwór, powinno się regularnie pilnować stanu zdrowia, gdyż jest większe ryzyko zachorowania, niż gdy nie ma tego typu zachorowań wśród najbliższych. Jeśli nie radzi sobie Pani psychicznie z tym obciążeniem, zachęcam do konsultacji z psychologiem.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel