Lęk przed windą u 9-letniego dziecka

Moje 9 letnie dziecko boi się windy, już samo nią jeździło przez prawie 2 lata, ale teraz lęk powrócił i schodzi z 9 piętra na dół samo - ma również stereotypie ruchowe, niezależne ruchy nieskoordynowane, brzydkie grymasy twarzy, labilność emocjonalną ( boję się bo to nie przechodzi) nie dostaliśmy stopnia niepełnosprawności , Karol oprócz tego jest afatykiem - boję się, żeby to nie była schizofrenia , czy zaburzenia schizoafektywne , u dzieci trudno poznać takowe schorzenie .

Przy tak dużym wachlarzu objawów syn powinien być pod stałą opieką terapeutyczną (psychologa i psychiatry dziecięcego).
Jeżeli jeszcze nie jest, proszę poszukać takiej możliwości w Poradniach Psychologicznych (wykaz palcówek na tej stronie:
http://www.nfz-krakow.pl/stronadlapacjenta/index.php?site=art&idd=5&ida=52),
Krakowskim Ośrodku Terapii, Krakowskim Instytucie Psychoterapii itp.
Jeżeli syn już jest pod opieką, proszę rozmawiać z prowadzącym terapeutą o nowych lub nawracających objawach.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Szanowna Pani,

wobec wymienionych zaburzeń w zachowaniu dziecka (i rozumiem z treści, że są to już ustalenia po wizycie u psychologa) lęk przed windą może być jedynie kontynuacją tych problemów i samo zaleczenie tego konkretnego lęku może być jedynie próbą walki z wierzchołkiem góry lodowej. Wobec tego co Pani wymieniła zaleciłabym konsultację u psychiatry oraz u psychologa dziecięcego. Wątpię, by w tym wieku była postawiona konkretna diagnoza o zaburzeniach psychicznych, bo dziecko wciąż się rozwija, ale powinna dostać Pani pomoc jak zapobiegać rozwoju zaburzeń, jeśli występują, jakie mogą hipotetycznie wystąpić oraz od czego dokładnie zacząć pracę - od lęku przed windą czy być może po zaleczeniu innego problemu lęk zniknie sam?

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org