Lęki po rzuceniu palenia - czy to normalne?

Witam! Mam 26 lat. Parę lat temu leczyłem się u psychologa, miałem objawy nerwicy. Od około miesiąca mam dziwne lęki (mam wrażenie, że coś się złego wydarzy, że zemdleję, nikt nie będzie mógł mi pomóc). Wszystko się zaczęło, gdy rzuciłem palenie (paliłem 7 lat). Od kilku dni mam dziwne myśli - że życie jest niemożliwe, nierealne, że zaczynam wariować. Lęki nasilają się wieczorem. Czy to depresja, a być może przez nagłe odstawienie nikotyny? Czy to coś poważnego? Ile to jeszcze może trwać? Pozdrawiam

Witam!

Nasilony lęk może pojawiać się w trudnych życiowych sytuacjach. Pisze Pan, że niedawno rzucił palenie. Odstawienie nikotyny i walka z nałogiem są stresem, który powoduje narastanie psychicznego i fizycznego napięcia. To napięcie może wywoływać lęk, którego Pan doświadcza.  Lęk może także wywoływać poczucie odrealnienia oraz obniżenie nastroju. Warto, żeby skonsultował się Pan z psychologiem lub psychiatrą. Konkretna diagnoza problemu na podstawie krótkiego opisu niestety nie jest możliwa. Wizyta u specjalisty może pomóc Panu zrozumieć, co się z Panem dzieje i podjąć odpowiednie kroki, by poprawić sytuację. Podobnie jest postawienie diagnozy, także oszacowanie czasu trwania tego problemu jest niezwykle trudne. Zachęcam Pana do jak najszybszego skonsultowania się ze specjalistą. Wizyta może rozwiać Pana wątpliwości i wskazać dalsze działania w celu polepszenia samopoczucia.

Pozdrawiam