Lęki wróciły. Co robić?

Witam serdecznie. Mam na imie Kamil, mam 23 lata, mieszkam w Jastrzębiu Zdroju. Mam częsty lęk przed chorobami i spadki nastroju. Nerwica pojawiła sie 3 lata temu z powodu emocji w rodzinie. Leczyłem sie alkoholem przez rok, bo zmniejszał lęki paniczne, ale później powodował jeszcze silniejsze lęki i postanowiłem z nim skończyć. Zamieniłem to na benzodiazepiny i się od nich uzależniłem, byłem na terapii odwykowej, udało mi się pozbyć leków, biore tylko lek przeciwpadaczkowy, ale padaczki nie mam. Mimo to proszę o pomoc - nie wiem co dalej robić, lęki są dalej, natręctwa... Ostatnio wypiłem jedno piwo i lęki wróciły silne, nie wiem jak to możliwe. Jak radzić sobie? Często dokucza mi ucisk w głowie, mrowienie głowy i uciski różnego rodzaju. Co to może być??

Witam serdecznie.

Obecne pogorszenie samopoczucia może być związane z uzależnieniem od alkoholu i leków. Przyjęcie substancji, od której jest Pan uzależniony może powodować nasilenie lęku i napięcia, co z kolei zwiększa ryzyko nawrotu. W tej sytuacji wskazany byłby kontakt z Pana terapeutą uzależnień. Polecam Panu również kontynuowanie leczenia w formie mityngów AA.

Proszę również rozważyć rozpoczęcie psychoterapii, jako metody walki z lękami i natrętnymi myślami. Może Pan skorzystać z prywatnego gabinetu psychoterapeutycznego, poradni lub oddziału leczenia nerwic. Psychiatra może zaproponować leczenie obsesyjnych myśli przy pomocy odpowiednich preparatów. Przyjmowane obecnie leki stabilizują nastrój i mogą zmniejszać ryzyko nawrotu objawów uzaleznienia, ale nie mają działania przeciwobsesyjnego.

Z pozdrowieniami