Czy kiedykolwiek będę mógł wrócić do alkoholu?

Witam! Nazywam się Kamil, mam 23 lata, od 2007 roku mam nerwice lękową. W tym czasie do roku 2009 roku pojawił się tez alkohol, który pilę codziennie przez rok w celu usunięcia lęków. Potem zamieniłem to na benzodiazepiny. W roku 2009 byłem w ośrodku leczenia uzależnień, teraz żyję bez alkoholu i benzodiazepin, ale są lęki, myśli natrętne i zmienne samopoczucie. Czy będę mógł wrócić do alkoholu kiedykolwiek mimo lęków i tego, że nadużywałem alkoholu przez rok i brałem rok benzodiazepiny? Brakuje mi alkoholu w życiu towarzyskim, jestem młody, chciałbym się jeszcze wyszaleć, mimo że teraz muszę o alkoholu zapomnieć na jakiś czas…

Witam serdecznie.

Proponuję, abyś zgłosił się do psychiatry. Opisywane przez Ciebie dolegliwości: lęk, niepokój, natrętne myśli i zmienny nastrój można skutecznie leczyć lekami, które nie uzależniają. Specjalista może Ci zaproponować np. leki stabilizujące nastrój i zmniejszające poziom lęku.

Z nawrotami głodu alkoholowego warto walczyć chodząc na mityngi AA i na terapię do poradni odwykowej. Możesz skorzystać z konsultacji lekarskiej np. takiej poradni. Czas oczekiwania na wizytę bywa znacznie krótszy niż w poradni zdrowia psychicznego. Powrót do alkoholu może ponownie wywołać ciąg alkoholowy oraz lekowy.

Alkoholizm i lekomania to często przewlekłe zaburzenia, z którymi trzeba toczyć ciągłą walkę.
Składają się na nią kolejne wygrane bitwy. Masz za sobą wielkie zwycięstwo - nie trać ducha bojowego.
Zastanów się nad terapią w ośrodku leczenia nerwic - poradni, oddziale dziennym lub całodobowym. Lekarz powinien udzielić Ci informacji na temat możliwości i celowości takiego leczenia.

Serdecznie pozdrawiam