Czy istnieje terapia stacjonarna zamknięta trwająca dłużej niż trzy miesiące?

Potrzebuję pomocy w znalezieniu ośrodka terapii alkoholizmu, która trwa dłużej niż 3 miesiące - czy istnieje w Polsce coś takiego? Niestety krótkotrwale (2-3 miesięczne) leczenie nie oddało długotrwałych skutków.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Z tego, co mi wiadomo, nie ma ośrodków, które oferowałby dłuższą terapię stacjonarną. Proszę zastanowić się nad celowością powtarzania terapii zamkniętej, jeśli od poprzedniej minął czas krótszy niż 3 lata. Większość programów terapeutycznych składa się z tych samych etapów, które już Pan przeszedł. Po zakończonej terapii stacjonarnej należy kontynuować terapię ambulatoryjną i uczestniczyć w mityngach AA. Spotkań AA jest bardzo dużo, zwłaszcza w większych miastach, dlatego w zasadzie codziennie możne Pan uczestniczyć w jakiejś formie terapii. Może warto zastanowić się również nad pomocą farmakologiczną w postaci środków zmniejszających głód alkoholowy. Może Pan omówić to z lekarzem w poradni leczenia uzależnień.

Terapia stacjonarna pozwala uniknąć wielu „pokus”, co jest korzystne w pierwszym etapie leczenia, później jednak należy ćwiczyć  umiejętności walki z nałogiem w codziennych sytuacjach. Wpadki, nawroty zdarzają się w chorobie alkoholowej. Jeśli ma Pan w sobie gotowość do leczenia może Pan wykorzystać swoje doświadczenia w sposób konstruktywny, aby zapobiegać kolejnym potknięciom w przyszłości. Wtedy odniósłby Pan najwięcej korzyści z nawiązania stałego kontaktu z dobrą poradnią odwykową i zaangażowania w ruch AA.

Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki za powodzenie!