Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc partnerowi uzależnionemu od alkoholu?

Moj partner pije juz 6 dzień.Nie potrafi przestac mowi ze ma kaca od papierosow.Nic nie je tylko pije piwo potrafi pic nawet 18 dni.Twierdzi ze ja robie z niego pijaka.On traci kontrole nad piciem.Prosilam zeby wyjechal na 6 tygodni na leczenie.Ale on nie widzi problemu.Juz mi rece oadaja jak mu pomoc?
KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu

Przywiązywanie wagi do cudzych opinii

Witam,
Pani partner wymaga specjalistycznego, systematycznego leczenia w Poradni Leczenia Uzależnień oraz leczenia stacjonarnego (cały cykl). Dla Pani też zalecane jest wsparcie psychoterapeutyczne, proszę zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień lub indywidualnie do psychologa, który zajmuje się problemami w tym obszarze.
Pozdrawiam serdecznie

0

Witam, partner powinien zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień. W przypadku gdy nie widzi konieczności podjęcia leczenia trudno będzie mu pomóc. Proszę się zastanowić czy nie skorzystać z pomocy psychologicznej dla siebie, zastanowić się nad sytuacją i Pani możliwościami, jakie podjąć kroki, czy jest możliwość zmiany sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie

0

Być może partnerowi pomoże nabycie wiedzy, na temat samego leczenia. Leczenie przebiega w trzech etapach. Pierwszym z nich jest detoksykacja, której celem jest odtrucie organizmu, będące wstępem do dalszej terapii. Może trwać nawet kilka tygodni, a jej rezultatem jest zlikwidowanie dokuczliwych objawów zespołu abstynencyjnego, a co za tym idzie - poprawa stanu zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta. Takie farmakologiczne leczenie prowadzone jest zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. Natychmiastowej pomocy medycznej wymaga stan ostrego zatrucia organizmu, powodujący bezpośrednie zagrożenie życia danej osoby. Polega ona na usunięciu z organizmu wchłoniętej substancji poprzez detoksykację oraz, w późniejszym etapie, leczenie objawowe. Taka forma pomocy oferowana jest przez specjalne, szpitalne oddziały lub ośrodki ostrych zatruć. Zasadniczą metodą leczenia uzależnienia w zakładach lecznictwa odwykowego jest psychoterapia uzależnienia, natomiast postępowanie medyczne ma wymiar wspomagający psychoterapię uzależnienia i jest nakierowane głównie na leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych oraz farmakologiczne wsparcie psychoterapii. Programy terapeutyczne, oparte są w większości na: · podejściu terapii behawioralno-poznawczej · idei i doświadczeniach Wspólnoty Anonimowych Alkoholików Większość programów integruje różne podejścia psychoterapeutyczne, z przewagą behawioralno-poznawczego. Podstawowe cele psychoterapii to: - zachowanie trwałej abstynencji, - poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego, - nabycie umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów emocjonalnych i społecznych. Jeżeli chodzi o uzależnienie od alkoholu to czas niezbędny do przeprowadzenia skutecznej terapii to 18-24 miesiące. Pierwszy, podstawowy etap psychoterapii uzależnienia od alkoholu w zakładach stacjonarnych i oddziałach dziennych trwa od sześciu do ośmiu tygodni, natomiast w placówkach ambulatoryjnych od czterech do sześciu miesięcy. Cały cykl psychoterapii uzależnienia trwa do dwóch lat i obejmuje do 240 godzin terapii grupowej i do 50 godzin terapii indywidualnej w ciągu roku. Po zakończonej terapii stacjonarnej osoby uzależnione, w celu kontynuowania leczenia, kierowane są do dalszej psychoterapii w zakładach ambulatoryjnych oraz do grup samopomocowych Anonimowych Alkoholików i klubów abstynenta. Czas leczenia w Oddziałach Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych nie przekracza 10 dni.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy