Lekka depresja a drżenia rąk i skoki ciśnienia

Witam,pytam w imieniu przyjaciółki ,która bierze nast.leki:sobycor 5mg ,zanacord 150,oxodis wziewka,zamiren0,5,lerivon 30,fluxemed 20,w razie ataku chydroxizinum,walidol nitrodypina 20mg awaryjnie jak podskakuje ciśnienie.Ma zdiagnozowaną lekką depresję,ale to są tylko takie dziwne ataki:zaczyna ją boleć brzuch potem przenosi się w okolice serca ,trzęsą się ręce i podskakuje znacznie ciśnienie i wtedy już jest nieobecna , zdarza się jej to co parę dni. Czy nie można temu zapobiec?

Witam Panią i dziękuję za pytanie. Depresja jest chorobą, którą leczy się farmakologicznie i terapeutycznie. Nie sposób poradzić sobie bez specjalisty. Myślę, że skumulowały się tutaj różne emocje, których siła, natężenie i długość trwania przechodząc w apogeum dały w efekcie nerwicowy objaw, którym należy zająć się korzystając z pomocy psychologa. Można także korzystać ze wsparcia farmakologicznego, o którym decyduje lekarz psychiatra. Myślę jednak, że najpierw koniecznie należy skonsultować przeżywane trudności z psychologiem, a później ewentualnie poprosić o leki. Ciągły lęk także o swoje zdrowie potrafi skutecznie uprzykrzyć życie czasem wręcz uniemożliwiając funkcjonowanie. Życzę wytrwałości, bo jest ona potrzebna w uporaniu się z objawami by znów powrócić do funkcjonowania w pełni,

Pozdrawiam serdecznie,

Aleksandra Karmazyn
Psycholog/Psychoterapeuta