Wycofanie 51-letniej osoby a depresja

Witam, piszę do Pani w zasadzie w imieniu koleżanki-obecnie przebywa za granicą i nie ma możliwości kontaktu z polskimi specjalistami. Otóż koleżanka zauważyła zmiany w zachowaniu swojej mamy(51l):od ok.6msc jest "zgaszona", wszystko widzi w czarnych barwach, nic ją nie cieszy, nie ma w Niej chęci do życia. Nie uśmiecha się, ostatnio nawet przestała przejmować się swoim wyglądem,ciągle krytykuje normalne zachowania innych. Czy to może być depresja czy efekty menopauzy?Proszę o poradę.

Dzień dobry!

Mogą być to zarówno objawy depresji, jak i zaburzeń hormonalnych i kryzysu psychicznego wiążącego się z okresem menopauzy. Często nie jest możliwe oddzielenie od siebie tych stanów - depresja pojawia się właśnie w okresie i częściowo na skutek menopauzy.
Konieczna jest osobista konsultacja zarówno z lekarzem ginekologiem, psychiatrą, jak i psychologiem.

Pozdrawiam!

Witam,

Z opisuj wynika, że mama Pani koleżanki może cierpieć z powodu depresji. Warto byłoby z mamą otwarcie porozmawiać i opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach. Próbować zachęcić ją do wizyty u psychiatry po to aby zdiagnozować jej problem i znaleźć sposoby na inne, lepsze funkcjonowanie.
Polecam aby podarować mamie (i samemu być może przeczytać przez koleżankę) książkę "Radość życia" Davida Bunrs, która opisuje program radzenia sobie z depresją.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska