Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wycofanie z życia a depresja

Witam. Od pewnego czasu w ogóle nie przejmuje się swoimi obowiązkami szkolnymi. Od ponad roku cały wolny czas spędzam w moim pokoju,głownie grając na instrumencie i robiąc muzykę a jeszcze częściej nic konkretnego nie robiąc, czyli rozmyślam. Myślę też o ucieczce z domu bez jakiegoś konkretnego planu, na zasadzie co los przyniesie. Bardzo mnie taka perspektywa fascynuje, bo czuje że takie jest moje przeznaczenie, dlatego też muszę zerwać ze starym życiem. Czy to może świadczyć o depresji?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Warto się skonsultować z lekarzem psychiatra lub psychologiem. Podobne objawy mogą być wynikiem burzliwego kształtowania się tożsamości, poszukiwań celów i drogi życiowej, czy przejawem buntu. Mogą jednak być także pierwszymi oznakami innych zaburzeń- np zaburzeń osobowości. Pytanie, czy ma Pan jakieś inne objawy, trudności? Czy ostatnio w Pana życiu zachodziły jakieś duże zmiany? Stres? Jak wyglądają Pana relacje- zarówno z bliskimi, jak i z rówieśnikami?
Podstawą byłaby diagnoza, po niej możliwe byłoby zaproponowanie leczenia i wsparcia.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Witam
Na pewno świadczy to, że ma Pan jakieś problemy, przed którymi próbuje Pan uciec chowając sie w swoim pokoju, ograniczając swoją aktywność.Obniżenie nastroju jest tu zrozumiałe. Wydaje się Panu, że ucieczka z domu uwolni Pana od problemów Myślę, że lepiej będzie jeśli spróbuje je Pan rozwiązać.
Może Pan skorzystać również z pomocy psychologa
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

0

Witam, za mało podał Pan szczegółów czy to depresja, jednak jest to życie w iluzji i w świecie wyobrażeń. Tak, jakby czegoś się Pan obawiał w życiu realnym. Bezpiecznym jest żyć w swoim pokoju, jednak życie dorosłego człowieka to praca, a ona z kolei daje możliwość realizowania pasji. Pan żyje na skróty, nie zapewniając sobie środków do życia - realizuje pasję. Tkwienie w tej iluzji wcześniej czy później może skutkować depresją. Nie wiem czy chce Pan czekać, aż będzie miał Pan klasyczne objawy niemocy, które towarzyszą depresji, czy zdecyduje się Pan zawalczyć o siebie. To dobry moment by rozpocząć psychoterapię i przyjrzeć się co się dzieje w Pana życiu? skąd to wycofanie? Powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy