Mam 12 lat, co zrobić, żeby schudnąć?

Witam.! :) Jestem Adriana. Mam 12 lat, mam 159,5 cm wzrostu, i ważę 55,5 kg. Lubię pływać, jeździć konno. Wcześniej próbowałam podjąć się różnych diet, ale nie wychodziło mi to. Próbowałam nie jeść słodyczy itp. Nie jem bardzo dużo posiłków, ale mają one bardzo dużo kalorii. To jest mój dzienny jadłospis: - 1 cała kanapka do szkoły z szynką i serem żółtym (lub czasem bułka maślana z masłem) - obiad w domu, mam tylko jedno danie. Najczęściej mam zupę (pomidorową, jarzynową, lub ogórkową, tylko te lubię). Oczywiście w niedzielę mam kluski i roladę z farszem. - kolacja ok godz. 22:00 (czasem i później...). Jeszcze codziennie chodzę na lody z kumpelą. Piję dużo napoi gazowanych : Cola, 3 cytryny, 7 up, itp., oraz soki wieloowocowe. Od czasu, do czasu piję herbatę. Piję bardzo mało wody, jem słodycze (przynajmniej 1 batonik dziennie), nie jem chipsów! Czuję się bardzo źle, gdy się przebieram np. na wf-ie, bo moje koleżanki są szczupłe, a ja jestem najgrubsza z klasy. Wkurzają mnie moje uda! Mam strasznie grube, w spodniach wyglądam obleśnie. Jak stoję prosto, łączą mi się one. A moim kumpelą nie. Mam też straszną oponkę na brzuchu. Od głowy do żołądka, nie widać, że jestem gruba! Bo jak już napisałam mam oponkę na brzuchu, straszne boki, nie widać mi moich zaokrąglonych bioder, bo mi tłuszcz zwisa. Błagam o pomoc, żeby przynajmniej do 5 kg zrzucić. Chciałabym w wakacje chodzić w bikini, nie wstydząc się. Pozdrawiam i z góry dziękuję Adurek_xdd

Witam,

Twój problem tkwi w niewłaściwym odżywianiu. Pamiętaj, że jesteś tym, co jesz. Dlatego powinnaś zwracać uwagę na swoje posiłki. Musisz jednak wiedzieć, że nie masz nadwagi. Jesteś na górnej granicy i nie musisz na nawet nie powinnaś stosować diet niskokalorycznych. Masz dopiero 12 lat i takie diety mogą być dla Ciebie szkodliwe, a Twój metabolizm może zmaleć nawet do poziomu osoby starszej. Powinnaś więc skorygować swoje błędy i codziennie uprawiać sport.

Jesz za mało posiłków. Przerwy między Twoimi posiłkami są zbyt długie, co wpływa na odkładanie się tłuszczu. Codziennie powinnaś spożywać 4-5 posiłków, małych objętościowo, co 2-3 godziny. Nie mogą to być produkty typu bułka z masłem czy batonik. Żywność powinna być pełnowartościowa i zdrowa.

Nie pij gazowanych napoi, ani słodkich nektarów czy napojów. Zawierają one mnóstwo cukru i są niekorzystne dla zdrowia i sylwetki. Zastąp je wodą niesmakową, słabą herbatą, herbatą owocową, czerwoną lub zieloną (ale nie tymi w butelkach) lub sokiem 100% (maksymalnie 2 szklanki dziennie, najlepiej rozcieńczone z wodą 1:1).

Unikaj słodyczy. Pozwól sobie na 2 batoniki tygodniowo lub 2 porcje lodów, ale nie więcej. Jeśli nie możesz obejść się bez przekąsek przeczytaj artykuł, w którym znajdziesz wiele cennych informacji: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski.

Pamiętaj o ćwiczeniach, nie tylko na lekcjach w-fu. Zamiast chodzić na lody, może wybierzecie się z przyjaciółką na rower? Ćwicz też w domu. Ciekawe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Więcej na temat zdrowych nawyków żywieniowych przeczytasz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pozdrawiam.