Mam duży brzuch i fałdki

Dobry wieczór! Mam kłopot mam 150 wzrostu , ważę 52 kg i mam 12 lat.Moje koleżanki ważą 30 kg i jestem najgrubsza z całej klasy. Mam bardzo duży brzuch i dużo fałdków. Na śniadanie piję herbatę lipton i słodzę 3 łyżki cukru.W sklepie kupuje rogalika lu suchą bułkę,napój i jakiegoś cukierka. Jestem w klasie sportowej i codziennie mam w-f.W sklepiku szkolnym lubię kupić sobie batonika lub żelki. Jem owoce i warzywa. Dzisiaj na obiad zjadłam gotowane ziemniaki z masłem i solą. Nie byłam u lekarza i nigdy się nie odchudzałam. Chciałabym się odchudzać ale nie mogę bo mnie zawsze kuszą słodycze. Bardzo proszę o pomoc !
12 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Średnia masa ciała dziewcząt w Twoim wieku wynosi około 40 - 45 kg. Twoja waga oscyluje w granicach 75 centyla, a wzrost w granicach 40 centyla, co oznacza lekką nadwagę. Dziewczynki w Twoim wieku nie powinny się odchudzać, ponieważ jest to wiek dojrzewania. Możesz jednak poczynić zmiany w sposobie odżywiania.

Twoim problemem są słodycze oraz słodkie napoje gazowane. Większość z nich to tzw. puste kalorie. Produkty te obfitują w cukier, barwniki, konserwanty oraz inne substancje niesprzyjające zdrowiu.

Twój apetyt na produkty słodkie wynika prawdopodobnie ze źle rozplanowanych posiłków oraz nieprawidłowego doboru produktów w diecie. Na śniadanie nic nie jesz, pijesz jedynie herbatę i to z 3 łyżeczkami cukru! Taka ilość cukru przy dużych ilościach słodyczy i napojów gazowanych może doprowadzić Cię do cukrzycy! Jeśli na śniadanie zjadłabyś np. zupę mleczną z dodatkiem płatków owsianych i suszonych owoców, a do szkoły zabrałabyś zdrową kanapkę z warzywami i chudą wędliną - to gwarantuję, że nie miałabyś aż takiej ochoty na "coś słodkiego".

Podobnie z pozostałymi posiłkami - każdy z nich powinien być wartościowy - ciemne pieczywo, kasze, ryby - to produkty, które dostarczą Ci niezbędnych witamin, składników mineralnych i zapewnią właściwą masę ciała.

Zrezygnuj całkowicie ze słodkich napojów. Zamiast nich pij wodę mineralną - i to przynajmniej 1,5 w ciągu dnia.

Zwiększ również swój poziom aktywności - zrezygnuj z długotrwałego oglądania telewizji. Poza zajęciami wf - u, zapisz się np. na zajęcia taneczne lub basen.

Porozmawiaj także o swoim problemie z rodzicami.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska