Mam 13 lat - jak mogę szybko i skutecznie schudnąć?

Ważę 72 kilo i mam 163cm wzrostu... w ciągu ferii chciałaby schudnąć i to w miarę dużo... czy to możliwe żebym schudła 8 kg? Mam 13 lat
13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Twoja masa ciała wykracza ponad 97. centyl. Wynika z tego, że jest ona nadmierna w porównaniu do wzrostu oraz wieku. Szybka utrata masy ciała jest nierozsądna, gdyż grozi to wyniszczeniem organizmu oraz powstaniem efektu jo-jo. Należy wykluczyć podłoże chorobowe zbyt dużej masy ciała. Odchudzanie na własną rękę w wieku dojrzewania jest przeciwwskazane, gdyż grozi wystąpieniem zaburzeń w rozwoju. Warto wdrożyć regularną aktywność fizyczną. Należy unikać słodkich napojów gazowanych, jedzenia typu fast-food oraz słodyczy. Powinnaś skonsultować swój problem z lekarzem.