Jaka powinna być prawidłowa waga ciała dla 150 cm wzrostu?

Hejka!

Mam 10 lat ważę 48kg i 150 cm wzrostu. Nie mogę jeść innego obiadu, bo przecież mam 10 lat i jem wszystko to, co rodzice. Nie wiem czy powinnam schudnąć, czy utrzymać tę wagę przez kilka lat, np. do gimnazjum. Wtedy będę wyższa i ta waga chyba będzie dobra. Proszę o szybką odpowiedź.

10 LAT ponad rok temu

Witaj,

tak jak mówisz, w Twoim wieku odchudzanie nie jest konieczne, jeśli nie masz nadwagi ani otyłości, a nie masz. Powinnaś jednak zwrócić uwagę na to, co jesz i jaki tryb życia prowadzisz, tzn. czy uprawiasz sport, czy jesz produkty typu fast-food i słodycze i jak dużo czasu spędzasz przy komputerze czy telewizorze.
Pamiętaj, że jesteś wieku dojrzewania, Twój organizm rośnie i tak jak napisałaś Twoja waga powinna się wyrównać, jeśli tylko nabierzesz prawidłowych nawyków żywieniowych.

Wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania, z którymi powinnaś się zapoznać, pokazać swoim rodzicom i się do nich stosować:

  • Codziennie wypijaj przynajmniej 2 l wody, przy równoczesnym ograniczeniu podaży napojów słodkich i gazowanych.
  • Zwiększ ilość posiłków do 4-5 dziennie, ale małych objętościowo i lekkostrawnych.
  • Zmniejsz wielkości porcji posiłków.
  • Jedz powoli.
  • Nie przejadaj się.
  • Ogranicz podaż soli.
  • Wprowadź posiłki o dużej zawartości białka.
  • Unikaj produkty typu light- prowadzi to do rozwinięcia nieodpowiednich nawyków żywieniowych.
  • Unikaj produktów typu fast-food, słonych przekąsek, tłustych mięs i serów, smażonych potraw.
  • Unikaj ciast, słodyczy, napoi gazowanych.
  • Codziennie spożywaj śniadanie.

Oprócz tego:

  • Ogranicz czas spędzany przed komputerem czy telewizorem
  • Przekonaj się do aktywnego wypoczynku- wspólne spacery, gry, jazda na rowerze.

Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej - ćwicz w domu i w szkole, z rodziną lub przyjaciółmi. Bądź aktywna fizycznie przynajmniej przez 30 minut dziennie.

Dzięki temu Twoja sylwetka będzie szczupła i wysportowana, a w przyszłości unikniesz nadwagi!

Pozdrawiam.