Prawidłowa waga dla wzrostu 166 cm

Mam 13 lat, 166 cm wzrostu i ważę 68 kg ;( Ile powinnam schudnąć, co jeść, a czego nie, i jakie ćwiczenia robić? Czy w ciągu pół roku zdążę schudnąć 20 kg?
KOBIETA, 0 LAT ponad rok temu

Witam!

Według siatek centylowych Twoja waga wskazuje na ponad 97 centyl. Natomiast BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 24. Zbliżasz się, więc do nadwagi.

Optymalna i prawidłowa utrata masy ciała wynosi 0,5-1 kg na 1 tydzień, dlatego w ciągu pół roku powinnaś schudnąć od 12 do 24 kg. Musisz pamiętać, że w Twoim wieku nie należy stosować restrykcyjnych diet odchudzających, ponieważ może to prowadzić do zaburzenia dojrzewania oraz wzrostu.

Dlatego głównym zaleceniem będzie dla Ciebie zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Najważniejsze z nich to:
- Regularne spożywanie posiłków, co 3-4 godziny.
- Spożywanie 5 małych objętościowo posiłków dziennie.
- Spożywanie posiłku bez pośpiechu.
- Nieprzejadanie się.
- Codzienne spożywanie śniadania.
- Ostatni posiłek spożywany 2-3 h przed snem.
- Ograniczenie spożycia cukrów prostych (słodyczy, słodkich napojów, słodkich bułek, cukru, ciast).
- Ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (tłuste sery, mięso czerwone - 2 razy/tyd.).
- Unikanie produktów typu fast food oraz przetworzonych.
- Zwiększenie spożycia warzyw i owoców.
- Zwiększenie spożycia ryb (około 2 razy w tygodniu).
- Zwiększenie ilości spożywanych płynów (2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie).
- Wprowadzenie posiłków o dużej zawartości białka (maślanka, kefir, jogurt naturalny, produkty mleczne chude lub półtłuste, ryby).
- Unikanie produktów typu light - prowadzi to do rozwinięcia nieodpowiednich nawyków żywieniowych.
- Ograniczenie spędzania wolnego czasu przed telewizorem oraz komputerem.
- Codzienne uprawianie sportu przynajmniej 30 minut dziennie.

Możesz stosować każdą aktywność fizyczną. Polecam sport w grupie, gdzie bardziej się motywujesz i nie odczuwasz zmęczenia, np. taniec, siatkówka, koszykówka, rower i wiele innych. Możesz też ćwiczyć w domu, więcej znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Powodzenia i pozdrawiam.