Chcę schudnąć szybko, ale bez efektu jo-jo

Witam ;) Mam na imię Iga. Ostatnio pewnien chłopak powiedział, że wyglądam jak beczka z tłuszczem. Zdenerwowałam się na siebie, że do takiegp stanu się doprowadziłam. Chciałabym szybko schudnąć. Zaczęłam stosować dietę amerykańską, ale źle się po niej czuję, chodzę głodna i zła. Chcę schudnąć 15 kg w góra 4 miesiące, może 5, żeby do wakacji czuć się dobrze w kostiumie kąpielowym ; DD i chcę, żeby temu chłopakowi oko zbielało ; D Mam 14 lat, ważę 69-70 kg, i mam wzrostu około 170 cm ; D Tylko proszę wziąć pod uwagę, że chodzę do szkoły od godziny 8.00 czasami do godziny 16 /; Bardzo proszę poradzić mi, co mam robić jakie stosować ćwiczenia, co jesć, ile jeść ; ) Bardzo potrzebuję pomocy! I z góry dziękuję ; ))

Witaj Igo!

W Twoim wieku ciało zmienia się bardzo szybko, a organizm stale się rozwija. Ważne jest, aby dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczy i węglowodanów), witamin, składników mineralnych i energii w odpowiednich ilościach. Dlatego nie możesz stosować niezbilansowanych, restrykcyjnych diet zamieszczanych np. w gazetach.

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 24. Oznacza to, że Twoja waga mieści się w normie. Powinnaś jednak zwrócić uwagę na to, jak się odżywiasz i czy jesteś aktywna fizycznie.

Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem utraty tkanki tłuszczowej! Powinnaś ćwiczyć minimum 30 minut dziennie. Aktywność fizyczna powinna być zróżnicowana, dzięki czemu będą pracowały wszystkie mięśnie ciała, a Ty nie znudzisz się ćwiczeniami.

Rano ćwicz około 15 minut. Rozciągaj się, ćwicz brzuszki, przysiady, pompki, itd. Propozycje znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl. Wieczorem lub po przyjściu ze szkoły idź na spacer, pobiegaj lub zapisz się na zajęcia dodatkowe (basen, fitness, siłownia czy taniec). Zimą możesz jeździć na nartach, snowboradzie lub łyżwach. Latem natomiast możesz jeździć na rowerze czy rolkach. Nie zapominaj również o aktywności na lekcji wychowania fizycznego. Znajdź ulubioną dyscyplinę sportu i czerp z niej przyjemność i satysfakcję!

Dodatkowo zmień nawyki żywieniowe na dobre i unikaj podstawowych błędów.
- Posiłki spożywaj regularnie, co 3-4 godziny.
- Spożywaj 5 małych objętościowo posiłków dziennie.
- Spożywaj posiłki bez pośpiechu.
- Nie przejadaj się.
- Codzienne spożywaj śniadanie.
- Ostatni posiłek spożywaj 2-3h przed snem.
- Ogranicz spożycia cukrów prostych (słodyczy, słodkich napojów, słodkich bułek, cukru, ciast).
- Ogranicz spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (tłuste sery, mięso czerwone - 2 razy w tygodniu).
- Unikaj produktów typu fast food oraz przetworzonych.
- Zwiększ spożycie warzyw i owoców.
- Zwiększ spożycie ryb (około 2 razy w tygodniu).
- Zwiększ ilość spożywanych płynów (2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie).
- Wprowadź posiłki o dużej zawartości białka (maślanka, kefir, jogurt naturalny, produkty mleczne chude lub półtłuste, ryby).
- Unikaj produkty typu light - prowadzi to do rozwinięcia nieodpowiednich nawyków żywieniowych.
- Ogranicz spędzanie wolnego czasu przed telewizorem oraz komputerem.

Pamiętaj, że skuteczna utrata wagi może potrwać. Znajdź motywację i chudnij! Średnia utrata masy ciała w ciągu tygodnia to od 0,5 do 1 kg. Pamiętaj o uzupełnianiu płynów! Na początku będziesz chudła szybko, po czym waga może stanąć. Nie przejmuj się tym, to chwilowe! W ciągu 4 miesięcy powinnaś stracić 8- 16 kg.

Powodzenia i pozdrawiam.