Czemu nie możemy schudnąć?

Mordercze treningi, rygorystyczna dieta, a waga ani drgnie? Wiele osób ma problem ze schudnięciem. Obejrzyj film i dowiedz się, co może być tego przyczyną.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie.

Rzeczywiście Twoja waga, wg siatek centylowych jest zbyt wysoka i oznacza nadwagę. Pamiętaj jednak, że odchudzanie u dzieci i młodzieży jest przeciwwskazane i wymaga innego podejścia niż u dorosłych. Nie podejmuj prób odchudzania na własną rękę, ponieważ może to niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu. W okresie dorastania organizm potrzebuje więcej składników odżywczych, szczególnie witamin i białka. Jeśli ich nie otrzyma może dojść do zaburzenia wzrostu i rozwoju, anemii lub innych schorzeń. Jeśli niepokoi Cię Twoja masa ciała, porozmawiaj o tym z rodzicami i udaj się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni, czy rozwijasz się prawidłowo.

Nadmierna masa ciała w tym wieku zazwyczaj wynika z nieprawidłowego odżywiania i siedzącego trybu życia. Częste podjadanie słodkich i słonych przekąsek, spędzanie długich godzin przed komputerem i telewizorem skutkuje gromadzeniem się dodatkowych kilogramów. Chcąc się ich pozbyć, należy zwiększyć aktywność fizyczną, nie przejadać się i zdrowo się odżywiać. Prowadząc zdrowy tryb życia masa ciała po pewnym czasie powinna się unormować.

Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi;
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast foody) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu;
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał;
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych;
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów;
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.
O wszelkich działaniach informuj rodziców.

To zagadnienie było poruszane już wielokrotnie na łamach naszego portalu, szerokie opracowanie zagadnienia znajdziesz w naszych videocastach i artykułach, przykłady poniżej:
artykuły o tej tematyce:

http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka
http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-dzieci
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty