Mam 32 lata i od 20 dni mam miesiączkę. Co się dzieje?

Witam. Jestem po zabiegu elektrokonigacji, który miałam w lutym tego roku, po zbiegu miesiączki były normalne, w sierpniu miałam też dłuższą miesiączkę, ok. 12 dni. Byłam na badaniu i miałam robione usg dopochwowe i było wszystko w porządku, poprosiłam lekarza o leki antykoncepcyjne i otrzymałam y****, ale zaczęłam brać go dopiero w październiku, czyli gdy zaczęła mi się ta miesiączka, która cały czas trwa. Ze względu na to, że źle się czułam po tych lekach wzięłam tylko 12 tabletek i przerwałam ich branie. Czy ta moja miesiączka, która tak długo trwa, to może być przez przerwanie brania tych leków?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Bardzo często przy pierwszych kilku opakowaniach tabletek antykoncepcyjnych kobiety obserwują ich działanie niepożądane - krwawienia i plamienia z dróg rodnych. Zazwyczaj problem ten mija po kilku miesiącach stosowania tej metody antykoncepcji. Pani przedłużona miesiączka była więc początkowo spowodowana na pewno przyjmowanymi hormonami. Po odstawieniu tabletek, krwawi Pani nadal, gdyż występuje tzw. krwawienie z odstawienia, spowodowane spadkiem stężenia hormonów we krwi. Normalnie ma to miejsce w 7-dniowej przerwie pomiędzy kolejnymi opakowaniami. Krwawienie wkrótce powinno ustać i za jakiś czas może się Pani spodziewać kolejnej, "zwykłej" miesiączki. Trudno jednak przewidzieć, kiedy dokładnie się ona pojawi, gdyż przyjęcie kilkunastu tabletek hormonalnych może wywołać w Pani organizmie przejściowe zaburzenia regularności cyklu.

Pozdrawiam!