Mam napady lęków i przeświadczenie, że ktoś mnie obserwuje - co mi jest?

Ostatnio miewam napady lęków. Kiedy myję się w łazience mam wrażenie, że ktoś tam jest, że zaraz po prostu go zobaczę, do mnie wejdzie. Do tego dochodzi przeświadczenie, że ktoś mnie obserwuję. Na przykład idę po schodach w internacie i nagle ogarnia mnie takie uczucie, że nie mogę. Po prostu zaczynam się bać i szybko iść do swojego pokoju. Kiedy jestem w łazience i mam twarz umyć i zęby, to muszę się pochylić nad zlewem. Czasami mam tak, że boję się podnieść wzrok i dosłownie cała dygoce, bo mam wrażenie, że za mną ktoś stoi, że będzie chciał mnie skrzywdzić, a z drugiej strony czasami tak mam, że od razu się podnoszę tak co chwilę, żeby sprawdzić, czy aby na pewno nikogo nie ma. Kiedyś także miałam tak, że okna były zamknięte, ale czułam chłód i tak jakby powiewała taka zasłonka od prysznica. W domu czasami nie mogłam usnąć, kiedy miałam łóżko piętrowe. Otulałam się kołdrą, bo bałam się, że zaraz ktoś przyjdzie. Że ktoś jest, że mnie dotknie, że się wystraszę. Ostatnia sytuacja, kiedy serio się przestraszyłam i poczułam to na własnej skórze to początek roku. Stałam w kościele i wokoło mnie pełno ludzi. W pewnym momencie poczułam jak ktoś położył mi rękę na ramię. Pomyślałam, że to pomyłka, więc się nie odwróciłam. Dopiero później się odwróciłam i doszło do mnie, że tak żeby ktoś mnie dotknął to nie ma nikogo, bo dzieci, które za mną stały były ode mnie niższe, o wiele. Dosłownie wtedy zrobiły mi się wielkie oczy, pewnie wyglądałabym jakbym zaraz miała wylądować w szpitalu. Co to może być? Co się ze mną dzieje?

KOBIETA ponad rok temu

Witam.

Z Twojego listu wynika, że lęki, o których piszesz towarzyszą Ci już od długiego czasu. Ponieważ są dosyć silne i częste powinnaś skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zadecyduje czy leczenie będzie się opierało wyłącznie na psychoterapii, czy może warto też wspomóc się farmakologicznie.
Nie powinnaś zwlekać z wizytą u specjalisty zwłaszcza, jeżeli opisane przez Ciebie objawy utrzymują się dłużej niż 6 miesięcy. Nieleczone zaburzenia lękowe mają tendencje do pogłębiania się.

Serdecznie pozdrawiam