Mam prawie 17 lat - czy jeszcze urosnę?

Mój problem jest taki, że za ok. 4 miesiące będę miał 17 lat, a mój wzrost to tylko 168 cm. Z mojego rocznika w LO jestem praktycznie najniższy, jest tylko 2 chłopaków niższych ode mnie. Dużo dziewczyn jest wyższych, przez co dziwnie się czuję. Tata ma 180 cm, może nawet trochę więcej, a mama 164. Mogę jeszcze podrosnąć, mimo tego że w ciągu ostatniego roku poszedłem w górę tylko 1 cm? Chciałbym mieć przynajmniej od 175 do 180 cm. Czy jest to możliwe?

Ja wiem, że teoretycznie rośnie się do 21 roku życia i wszystko zależy od genów, ale ja swój skok miałem w wieku 13-14 lat, kiedy z 160 podrosłem do 167 cm. Obawiam się, że już owego może nie być. Czy mieliście może do czynienia z sytuacjami, kiedy to chłopakowi przybyło niemało centymetrów w wieku np. 18 lat? Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie!

Twój wzrost znajduje się w szeroko pojętej normie dla wieku. Można więc przypuszczać, że taki stan rzeczy nie jest spowodowany chorobą. Ostateczna długość ciała zależy od wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ponieważ jeszcze nie zakończyłeś wieku dojrzewania, masz szanse urosnąć. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, czy to nastąpi. Jeśli masz podejrzenia, że Twój problem związany jest z chorobą, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.