Mam wątpliwości co do diagnozy psychiatry - czy to na pewno depresja?

Witam. Jak powinno się prawidłowo diagnozować zaburzenia depresyjne? Czy jedna wizyta lekarska, oparta na powierzchownym wywiadzie, wystarczy, by stwierdzić, iż u pacjenta występują biochemiczne przyczyny zaburzeń? Czy nie powinno się raczej zlecać badań dodatkowych, które mogłyby wykluczyć medyczne przyczyny lub szczegółowo je określić i na podstawie takich badań dobrać pacjentowi lek? W moim przypadku lekarz stwierdził zaburzenia na podstawie rozmowy i przepisał lek. W razie gdybym się źle po nim czuł, miałem próbować innego. Przeczytałem ulotkę i czytając o możliwych skutkach ubocznych, postanowiłem nie brać lekarstwa. Nie mam zaufania do takiej metody na chybił trafił. Przecież nawet nie wiem, czy przyczyną moich problemów są czynniki biochemiczne, czy może tylko psychologiczne. Zanim zacznę brać jakiś lek, wolałbym się upewnić, co mi konkretnie dolega.

MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Witam,
depresję można dość łatwo zdiagnozować na podstawie wywiadu i objawów, na jakie uskarża się pacjent. Ważne jest także, by owe objawy utrzymywały się przez odpowiednio długi okres. Na podstawie takich przesłanek można także wnioskować o zmianach biochemicznych. Psychika nie funkcjonuje w oderwaniu od naszego organizmu - wzajemnie na siebie wpływają i dlatego objawy określonych chorób psychicznych mają też swoje odzwierciedlenie w obrazie biochemicznym. Obniżenie nastroju wpływa na zaburzenie przesyłania impulsów nerwowych. Sądzę, że postawiona diagnoza jest właściwa, jednak abyś poczuł się pewnie, proponuję Ci wizytę u kolejnego specjalisty, gdzie będziesz mógł ją zrewidować. Najważniejsze jest bowiem to, abyś ufał swojemu terapeucie, tylko wówczas będziesz mógł z nim efektywnie współpracować podczas psychoterapii.

Pozdrawiam i zachęcam do poddania się leczeniu

0

Witam,

na podstawie wywiadu klinicznego specjalista może rozpoznać problem psychiczny, leczenie przebiega za pomocą farmakoterapii i/lub psychoterapii, wybór należy do pacjenta. W depresji zalecana jest farmakoterapia jako podstawowe leczenie i psychoterapia jako leczenie uzupełniające.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty