Dlaczego wróciła depresja?

  Mam 32 lata jestem kobietą. 6 lat temu leczyłam się na depresję, a konkretnie nękały mnie lęki na temat śmierci, lęk przed śmiercią. Uczęszczałam na terapię dzienną i łykałam lek około 3 lat, nawet jak lęki już ustały. 3 lata temu wyjechałam z moim chłopakiem, z którym jestem od prawie 7 lat, za granicę - dwa razy do roku jestem w domu rodzinnym, na początku roku jestem ok. 2-3 miesiące i do tej pory nic się nie działo, ale w tym roku, po 3 tyg. od powrotu, znów mnie dopadło - jestem smutna, płakać mi się chce, popłakuję jak nikt nie widzi i mam ten cholerny ucisk, jakby dławienie ni to w żołądku ni to w brzuchu jak tylko dopada mnie myśl, że kiedyś trzeba będzie umrzeć wpadam w panikę… Strasznie mnie to męczy, czy ja już zawsze tak będę miała, czy muszę stale brać leki? Sytuacja rodzinna też nie jest za ciekawa - mama pracuje, brat (16 lat) się uczy i siostra (30 lat) bezrobotna, uczy się wieczorowo.

Witam,
Napisałaś w swoim liście, że na Twoje dolegliwości pomogły Ci określone leki. Jednak potem przez długi czas funkcjonowałaś samodzielnie - bez wsparcia farmakologicznego. Dlaczego więc wydaje Ci się, że "zawsze" będziesz musiała brać leki?
Powrót do domu wiąże się u Ciebie ze stawieniem czoła problemom rodzinnym. Sytuacja w domu, którą opisałaś nie wydaje się być bardzo kiepska. Siostra nie pracuje, ale skoro się uczy, to przecież szanse na znalezienie przez nią pracy rosną.
Jeżeli masz chłopaka i dobrze Wam się układa, to staraj się nie szukać problemów na zewnątrz. Swoją energię raczej spożytkuj na szukanie pozytywów i codziennych radości.
Jeżeli lęki nie zanikną lub się nasilą powinnaś skontaktować się ze swoim lekarzem. Możesz także spróbować psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która bardzo dobrze się sprawdza w tego typu zaburzeniach.

serdecznie pozdrawiam,
Magadalena Boniuk

Szanowna Pani,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pomoc może Pani uzyskać w Poradnia Zdrowia Psychicznego (NFZ), w placówkach interwencji kryzysowej, proszę pytać o tę konkretną psychoterapię.

Pozdrawiam serdecznie