Mammografia - co dla mojej mamy oznacza wynik badania?

Pierś o gęstej budowie gruczołowo-włóknistej z wyraznymi cechami dysplazji łagodnej. W piersi lewej, pomiędzy kwadrantami górnymi, widoczne jest odcinkowe zaburzenie architektury z obecnością skupiska mikrozwapnień. Węzły bez zmian. Dodam, że mama ma torbiele na obu piersiach. Co oznacza taki opis?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wyniki badań zawsze należy interpretować w stosunku do pacjenta. Dlatego najlepiej aby porozmawiała Pani z lekarzem, który prowadzi mamę (ginekolog).

Na pewno weryfikacji wymaga opisywane ognisko mikrozwapnień, gdyż zdarza się, że taki obraz może sugerować proces złośliwy. Oczywiście wybór metody diagnostycznej - biopsja cienkoigłowa czy też zabieg operacyjny z założeniem tzw. kotwiczki zależy od określenia czynników ryzyka indywidualnie u Pani mamy (wiek, obciążenie rodzinne itp).

Pozdrawiam serdecznie